fot. PAP/EPA

UE nie zdaje egzaminu w walce z koronawirusem

Przewodniczący Rady Europejskiej mówi o potrzebie utworzenia Europejskiego Centrum Kryzysowego. Pandemia koronawirusa pokazała bowiem, że Unia Europejska nie ma narzędzi do walki z kryzysem.

Unia walczy z koronawirusem poprzez zamykanie granic. Jednocześnie chce utworzenia specjalnych zielonych korytarzy, aby zachować ciągłość dostaw do fabryk, hurtowni i sklepów.

– Przekroczenie granicy na zielonym pasie powinno zająć maksymalnie 15 minut. W ostatni weekend mieliśmy kolejki sięgające nawet 40 kilometrów, czas oczekiwania do 18 godzin – mówiła Ursula von der Leyen, przewodnicząca KE.

Przewodnicząca KE chce, by kontrole kierowców pojazdów ciężarowych zostały ograniczone do minimum.

To wszystko to próba ratowania twarzy – wskazał prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

– Unia, wobec tego rodzaju wyzwań okazała się bardzo mało skuteczna – zauważył prof. Krzysztof Kubiak.

Cała odpowiedzialność za walkę z koronawirusem spadła na państwa członkowskie – przypomniał minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

– Widać wyraźnie, że państwa same podejmują inicjatywę, UE jest gdzieś z tyłu – mówił minister Jacek Czaputowicz.

W poniedziałek szef polskiego MSZ-u brał udział w wideokonferencji, wspólnie z ministrami innych państw członkowskich. Dziś Unia nie ma narzędzi, by walczyć z kryzysem, dlatego państwa tych narzędzi szukają na własną rękę. Choćby w przypadku, gdy chorzy z francuskiej Alzacji trafili do niemieckiego szpitala w Badenii-Wirtembergii.

Guy Verhofstadt – liberał, zwolennik budowy superpaństwa europejskiego – zażądał, by Komisja Europejska wypracowała mechanizm, który ułatwi pomoc w tych regionach, gdzie koronawirus sieje największe spustoszenie.

„Komisja Europejska powinna natychmiast ustanowić mechanizm transgranicznego leczenia szpitalnego dla pacjentów w całej UE. Nie możemy pozwolić, aby ludzie umierali w Lombardii, kiedy jest możliwa pomoc w pozostałej części Europy” – akcentował Guy Verhofstadt z frakcja liberałów w Parlamencie Europejskim.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zgłosił propozycję utworzenia Europejskiego Centrum Kryzysowego. Przyznaje, że Unia ma za mało narzędzi, by zareagować na kryzys.

Takie centrum mogłoby realnie wspierać państwa w walce o życie mieszkańców – mówił politolog Jakub Mizera.

– Na przykład poprzez dostawy środków specjalistycznych, zabezpieczenia ludności, leków, żywności, wysyłanie ekip ratunkowych – wskazuje ekspert.

Polska nie jest przeciwna zwiększeniu kompetencji UE w obszarze zdrowia, ale przerzucenie całej odpowiedzialności na unijnych polityków na pewno nie wchodzi w grę.

– Trudno byłoby mi sobie wyobrazić, żeby UE dostała te kompetencje. Tu nie chodzi tylko o Polskę, ale też o inne państwa, jak Niemcy, Francja. Nie sądzę, żeby one zdały się w takich sytuacjach kryzysowych na UE – zaznaczył minister Jacek Czaputowicz.

Propozycja Charlesa Michela jest propozycją spóźnioną – mówił prof. Krzysztof Kubiak.

– Tego rodzaju procedury należało wypracować przed pojawieniem się sytuacji zagrożenia, a nie w trakcie – podkreślił prof. Krzysztof Kubiak.

Polska w związku z kryzysem tylko w nieznaczny sposób korzysta z rozwiązań unijnych. Otrzymuje wsparcie finansowe. Dołączyła też do wspólnego mechanizmu wspólnych zamówień na środki medyczne. Za późno jednak, by mogła skorzystać na pierwszym przetargu na dostawę maseczek i kombinezonów ochronnych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl