fot. PAP/EPA

Trwa globalna walka z pandemią koronawirusa

Włochy, Węgry, Holandia, Portugalia – m.in. te państwa mówią o dobowym spadku zgonów spowodowanych Covid 19. Światowi liderzy zadeklarowali 7,4 mld euro na opracowanie szczepionki i kuracji na koronawirusa.

Włochy stopniowo wracają do normalnego życia. Wczoraj, w pierwszym dniu odmrażania gospodarki i załagodzenia niektórych restrykcji, na ulicach pojawiło się sporo ludzi, jednak wielu miało maseczki i zachowywało miedzy sobą dystans.

– Przede wszystkim cieszymy się, ponieważ po dwóch miesiącach znów możemy zobaczyć nasze wnuki – mówi mieszkanka Włoch.

Dziś jest pierwszy dzień złagodzeń restrykcji, jest to dobre doświadczenie, mamy nadzieję, że będzie tak dalej, a ludzie nie zachorują – podkreśla mieszkaniec Włoch.

W Rzymie otwarta została jedna czwarta barów. Wznowiono też pracę na budowach. Do 1 proc. spadł we Włoszech odsetek chorych na oddziałach intensywnej terapii. Ostatniej doby zmarło 195 osób. Łączny bilans zmarłych we Włoszech to ponad 29 tys. osób. W pierwszą fazę rozluźniania restrykcji weszła dziś także Belgia. Do działalności wróciła część biznesu. Dozwolone zostały też niektóre aktywności sportowe w grupach.

-Myślę, że to wyjście będzie dobre, ponieważ długo jesteśmy już w domach. Ludzie pójdą do pracy i będą zarabiać pieniądze, ponieważ nie mają już środków na życie, więc są w kryzysie – zaznacza mieszkaniec Belgii.

– Nie sądzę, abyśmy byli narażeni na jakieś ryzyko, jeśli wszyscy założą maski – mówi mieszkanka Belgii.

Na opracowanie szczepionki i kuracji światowi liderzy przekażą 7,4 mld euro. To działania w ramach międzynarodowej inicjatywy darczyńców, którą zorganizowała Komisja Europejska. W wydarzeniu nie wzięły udziału USA. Przewodnicząca Komisji zapowiedziała zmobilizowanie jednego miliarda euro ze środków unijnych.

– Musimy szczepionki opracować, wyprodukować i rozmieścić w każdym zakątku świata. I musimy upewnić się, że są one dostępne dla wszystkich. I dlatego wszyscy musimy się zaangażować, aby sfinansować to prawdziwie globalne przedsięwzięcie – podkreśla przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.   

Francja na opracowanie szczepionki i kuracji na koronawirusa zadeklarowała 500 mln euro.

 – Ponieważ musimy przyspieszyć badania i opracowanie szczepionki, która musi być dostępna dla wszystkich – mówi  Emmanuel Macron – prezydent Francji

Po zeszłotygodniowej dostawie do Włoch kolejne partie maseczek ochronnych dostarczono do Hiszpanii i Chorwacji oraz ponownie do Włoch z pierwszej w historii wspólnej europejskiej rezerwy sprzętu medycznego, utworzonej w kwietniu. Tymczasem australijski dziennik „The Daily Telegraph” podał, że Chiny celowo niszczyły dowody związane z epidemią koronawirusa, uciszały alarmujących o niej naukowców, nie dzieliły się wiedzą z innymi państwami, co miało wynikać z raportu zachodnich wywiadów.

 

TV Trwam News

drukuj