PAP/Leszek Szymański

Kolejny przypadek koronawirusa w Polsce; minister zdrowia apeluje o odpowiedzialność do osób objętych kwarantanną

Jest szósty przypadek zarażenia koronawirusem w Polsce. W walce z chorobą ma pomóc specustawa. Dokument podpisał w sobotę w Nysie prezydent Andrzej Duda. Minister zdrowia akcentował, że niezwykle ważne jest, aby być odpowiedzialnym w czasie kwarantanny domowej.

Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski poinformował o kolejnym przypadku zarażania koronawirusem.

– Otrzymaliśmy informację o pozytywnym wyniku u jeszcze jednego pasażera autobusu – mówił minister zdrowia.

Chodzi o pasażera autobusu, który podróżował z pierwszym zarażonym pacjentem. Mężczyzna przebywał w kwarantannie domowej. Po wykryciu koronawirusa trafił do szpitala w Ostródzie. Do tej pory w Polsce potwierdzono 6 przypadków zarażenia.

– Wszyscy pacjenci, którzy są w Polsce z potwierdzonym koronawirusem, czują się względnie dobrze. Nie ma żadnego zagrożenia dla ich życia – zaznaczył Łukasz Szumowski.

Jeden z chorych przebywa w szpitalu we Wrocławiu.

– Wdrożyliśmy wszystkie procedury. Są namierzone osoby, które miały kontakt z osobą zarażoną – wskazał Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski.

Od poniedziałku – jak zapowiedział Jarosław Obremski – rozpocznie się wyrywkowa kontrola większości autobusów i busów wjeżdżających do Polski na przejściu granicznym w Jędrzychowicach.

– Będzie kontrolowana temperatura ciała pasażerów, a w przypadku podejrzeń o zachorowanie – będzie przygotowany transport sanitarny do szpitala – zaznaczył wojewoda dolnośląski.

W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 128 osób, 6 tys. objętych jest nadzorem sanitarnym, a ponad 1300 objęto kwarantanną.

– Niezwykle ważne jest, aby być odpowiedzialnym w czasie kwarantanny domowej. Tutaj gorący apel: jeżeli ktoś jest objęty tą kwarantanną domową, to proszę być odpowiedzialnym i nie narażać innych na ryzyko – akcentował minister zdrowia.

W całej sprawie bardzo ważne jest także racjonalne zachowanie.

– Polacy kupują a to produkty żywnościowe, a to produkty czystościowe. Na dzień dzisiejszy nie ma żadnych danych, aby Polska gospodarka mogła mieć braki produktów żywnościowych, czystościowych. Podobnie z lekami. Nie ma danych, że łańcuch dostaw został zaburzony do Polski – powiedział Łukasz Szumowski.

W walce z koronowirusem ma pomóc specustawa.

– Podpisałem ją najszybciej, jak to możliwe – poinformował w Nysie prezydent Andrzej Duda, apelując jednocześnie o zachowanie ostrożności.

– Poproszę wszystkich moich rodaków o to, żeby zachowywali szczególną ostrożność, przede wszystkim, gdyby się źle czuli, gdyby widzieli u siebie symptomy grypy: kaszel, ból kości, ogólne złe samopoczucie – bardzo proszę nie iść tam, gdzie jest dużo ludzi, bo może być to niestety koronawirus. Trzeba się z tym liczyć – zaznaczył prezydent.

Bardzo ważne jest także zachowanie podstawowych zasad higieny – szczególnie częste mycie rąk. Informacje o tym, jak zachować się w przypadku podejrzenia koronawirusa możemy uzyskać dzwoniąc na specjalną infolinię pod numer 800 190 590. Infolinię uruchomiło także PZU. Poradę lekarską uzyskamy dzwoniąc pod numer 22 505 11 88. Pomoc możemy uzyskać pod numerem alarmowym 112.

TV Trwam News

drukuj