[TYLKO U NAS] Prof. Eryk Łon: Wzrasta patriotyzm gospodarczy wśród Polaków

„Widać, że preferencja patriotyczna do optowania za krajowymi produktami i usługami jest bardzo silna. Badania pokazują, że ten patriotyzm narasta, szczególnie wśród młodego pokolenia” – zaznaczył ekonomista prof. dr hab. Eryk Łon podczas poniedziałkowych „Rozmów niedokończonych” w TV Trwam i Radiu Maryja.  

Wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu przyznał, że z ostatnich badań socjologicznych wynika, iż Polacy są patriotami gospodarczymi.

– Widać, że preferencja patriotyczna do optowania za krajowymi produktami i usługami jest bardzo silna. Badania pokazują, że ten patriotyzm narasta, szczególnie wśród młodego pokolenia (…). Patriotyzm konsumencki jest też szczególnie widoczny na gruncie usług finansowych. Widzę, że klienci, jak korzystają z tych usług, coraz bardziej zwracają uwagę, czy produkty są oferowane przez krajowe czy zagraniczne instytucje – wskazał ekonomista.

Gość „Rozmów niedokończonych” zwrócił uwagę na zrównoważenie się w ostatnim czasie sytuacji w sektorze bankowym.

– Kapitał polski w sektorze bankowym – jeżeli weźmiemy pod uwagę aktywa banków – stanowi 50 proc. – wyjaśnił Eryk Łon. W branży bankowej dokonało się odzyskanie polskiej własności poprzez przejęcie przez Skarb Państwa Banku Pekao SA, który był zagraniczny, a teraz jest polskim kapitałem – mówił ekonomista.

Eryk Łon akcentował, że patriotyzm gospodarczy polskich banków był widoczny m.in. w czasie ostatniego światowego kryzysu finansowego. Jak podkreślił „to właśnie banki z polskim kapitałem próbowały utrzymać działalność kredytową, mimo iż zagraniczne banki kurczyły tę działalność i ograniczały akcję kredytową ze względu na pogorszenie ich sytuacji finansowej”.

– Ten kryzys finansowy rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych, potem rozprzestrzenił się na wszystkie kraje świata, szczególnie na państwa Europy Zachodniej. Co ciekawe, większość inwestorów operujących na rynku bankowym to inwestorzy z Europy Zachodniej. Ich problemy były widoczne w działalności operacyjnej na terenie Polski, dlatego ograniczały aktywność kredytową. Widać tu było patriotyzm polskich banków, gdyż rzeczywiście starały się wspierać naszą gospodarkę, mimo iż było spowolnienie koniunktury w tym czasie – ocenił.

Ekspert tłumaczył, że z dużo gorszą sytuacją mamy do czynienia  w handlu, gdyż więcej niż 70 proc. stanowi udział kapitału zagranicznego.

– Duże sieci handlowe opanowane są przez kapitał zagraniczny. Naszych sieci handlowych jest mniej, ale nie traćmy nadziei (…). Między zagranicznymi sieciami jest niewielka różnica z punktu widzenia obrotów, aktywów, różnice się pomniejszają (…). Jeżeli jeszcze bardziej udałoby się dokonać daleko posuniętej repolonizacji sektora finansowego w Polsce – oczywiście jest to proces, który nie dokona się w ciągu dwóch czy pięciu lat – to stopniowo będziemy odzyskiwali polską własność w handlu – podkreślił gość TV Trwam i Radia Maryja.

Prof. Eryk Łon wskazał, że trzeba propagować postawy patriotyzmu konsumenckiego (preferowanie krajowych produktów przy zakupach), by odzyskać polską własność w poszczególnych segmentach gospodarki.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl