fot.: Ewa Sądej/ Nasz Dziennik

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Światowy Dzień Polonii

Dziś obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej. To jedno z najmłodszych świąt narodowych, które zostało uchwalone w 2004 r. Pamiętajmy o tym, by na naszych domach nie zabrakło dziś i jutro biało-czerwonej flagi.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.

W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych.

Centralne uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczęły się w południe na dziedzińcu Belwederu. Prezydent wręczył ordery państwowe.

Wcześniej, w obecności przywódcy państwa polskiego, została uroczyście podniesiona flaga na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Prezydent podpisał tez inicjatywę legislacyjną z zakresu oświaty Polonijnej.

Uroczyste podniesienie flagi na maszt odbyło się także przed kancelarią Premiera. W uroczystościach uczestniczyła premier Beata Szydło, oraz szef MON Antoni Macierewicz. Specjalne orędzie z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą wystosował też marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Zwracał się przede wszystkim do Polaków na Wschodzie.

– Nie ustaniemy w wysiłkach, by wszyscy Polacy, którzy zechcą wrócić z tych dalekich stron do kraju, mogli to uczynić. To jest także wasz kraj. Znajdziemy w nim miejsce dla was. Nowelizujemy ustawę o Karcie Polaka. Ułatwimy jej posiadaczom osiedlanie się w Polsce i uzyskanie polskiego obywatelstwa. Robimy to szczególnie z myślą o naszych rodakach, zagrożonych rosyjską interwencją na Ukrainie. Rodakom na Białorusi, którym miejscowe władze utrudniają staranie się o Kartę Polaka, chcemy ułatwić uzyskiwanie jej w Polsce. Osoby polskiego pochodzenia, które przesiedlą się do Polski, otrzymają wsparcie w zagospodarowaniu – powiedział marszałek Stanisław Karczewski.

Dziś marszałek Senatu udał się z wizytą na Węgry. W Budapeszcie spotka się on z Polonią, a także przewodniczącym węgierskiego Zgromadzenia Narodowego. Głównym tematem rozmów ma być sytuacja Polonii oraz wspólne przedsięwzięcia w związku z objęciem przez Polskę przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej.

 


 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj