[TYLKO U NAS] M. Wild: Budujemy nowe, transportowe serce Rzeczpospolitej

Przyjęcie przez rząd uchwały o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego to pierwszy kamień milowy przy realizacji tego projektu. […] Budujemy transportowe serce Rzeczpospolitej, a teren położony wokół Portu Solidarność będzie najlepiej skomunikowanym miejscem w Europie Środkowejpodkreślił Mikołaj Wild w programie „Polski punkt widzenia” na antenie Telewizji Trwam.

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła uchwałę dotyczącą „Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej”. Lotnisko będzie budowane na obszarze ok. 3 tys. hektarów, do końca 2019 roku mają potrwać prace przygotowawcze, a sama realizacja inwestycji planowana jest przez kolejnych osiem lat.

Mówiąc o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, mamy do czynienia z głównym węzłem kolejowym dla Rzeczpospolitej. Jest on jednak czymś daleko większym. To pierwszy krok ku przebudowie systemu kolejowego tak, aby mieszkańcy Polski podróżowali w sposób wygodny, a ci, którzy nie podróżują koleją, mieli wreszcie możliwość wybrania kolei, jako w pełni konkurencyjnego środka transportu dla komunikacji samochodowej – zwrócił uwagę Mikołaj Wild.

Pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego zaznaczył na antenie TV Trwam, że przyjęcie przez Radę Ministrów uchwały o budowie nowego lotniska to kamień milowy przy realizacji tego projektu.

To bardzo ważny punkt. Od tego momentu kiedy wiemy, czego chcemy możemy zabierać się do przeprowadzenia tej inwestycji. […] Nie budujemy tylko lotniska znakomicie skomunikowanego z Warszawą. Budujemy nowe, transportowe serce dla Rzeczpospolitej. W tym miejscu, usytuowanym między Łodzią a stolicą Polski, docelowo będą mogły przechodzić główne szlaki komunikacyjne – dodał rozmówca.

Co równie ważne, rząd przyjął jednocześnie koncepcję modernizacji sieci kolejowej. Pozwoli ona na dotarcie do nowo wybudowanego lotniska z każdego regionu naszego kraju. Jak powiedział w programie „Polski punkt widzenia” wydawca portalu naKolei.pl Czesław Warsewicz, plany dot. Centralnego Portu Komunikacyjnego będą stanowiły ogromny impuls rozwojowy dla naszej gospodarki.

Polska od wielu lat borykała się bowiem z tzw. problemem średniego wzrostu. W przypadku takiej większej mobilności przypływu towarów, przejście czy wyrwanie się z tej pułapki średniego wzrostu będzie zatem trudne. […] Dzisiaj widzimy, że szybkość decyzji o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego świadczy o poważnym podejściu przez rząd do tematu – dodał gość TV Trwam.

Co więcej, przewidziano również m.in. stworzenie prawnych i infrastrukturalnych warunków do umiejscowienia w obrębie Portu Solidarność nowego miasta. W jego skład mogłyby wchodzić np. obiekty biurowo-administracyjne, parki biznesu czy centrum targowo-wystawiennicze i kongresowe obsługujące region Europy Środkowej.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl