Wielomilionowe wydatki PKP na usługi konsultingowe

Polskie Koleje Państwowe pod rządami byłej prezes, a obecnej minister infrastruktury Marii Wasiak zamówiły opracowania za 175 tys. euro – poinformował jeden z portali.

Po kontroli Najwyższej Izby Kontroli sprawą zajęła się prokuratura. Portal napisał, że śledztwo w sprawie „wyrządzenie szkody majątkowej w znacznych rozmiarach w mieniu PKP S.A.”  nadzoruje Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga.

Chodzi o opracowanie zamówione w 2011 r. pt.: „Wkład merytoryczny do kontraktu wieloletniego na utrzymanie infrastruktury”.

NIK uznała, że zamówiony przez spółkę dokument nie spełniał wymagań i był nieprzydatny. Co więcej, okazało się, że ta sama firma, przygotowywała już wcześniej kosztowne opracowania dla PKP.

Tu wyłania się obraz wielomilionowych wydatków PKP na usługi konsultingowe – mówi poseł Jerzy Polaczek, były minister transportu

– Ten przykład dotyczy akurat 2011 roku, kiedy aktualna pani minister infrastruktury Maria Wasiak pełniła funkcję prezesa Polskich Kolei Państwowych. Zwracam jednak uwagę na to, że przez te ostatnie kilka lat od tego czasu spadła o połowę liczba pasażerów – z 51 mln. do 25 mln. – a zwiększyła się dotacja z budżetu z 230 do ponad 500 milionów złotych w roku ubiegłym. Inaczej mówiąc, PKP opłaca się wozić powietrze zamiast pasażerów i otrzymywać większą dotację. To jest jeden z przykładów bezzasadnych, szkodliwych dla firmy wydatków, które nic nie wniosą. Stąd to postępowanie prokuratury – podkreślam – na wniosek złożony przez NIK – zwrócił uwagę poseł Jerzy Polaczek.

Na razie nie wiadomo czy była prezes PKP, a obecna minister infrastruktury w rządzie Ewy Kopacz zostały już przesłuchana przez prokuraturę w tej sprawie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl