[TYLKO U NAS] D. Tarczyński: Spotkanie parlamentarzystów z Komisją Wenecką pokazało że opozycja jest kompletnie nieprzygotowana merytorycznie

To spotkanie […] pokazało, że opozycja jest kompletnie naga, że jest kompletnie nieprzygotowana merytorycznie, że nie ma argumentów merytorycznych, formalno-prawnych. Wyszła z tego spotkania zdruzgotana i jedynym sposobem na wytłumaczenie się było, że nie dostali pytań, dlatego nie byli przygotowani – powiedział w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja poseł Prawa i Sprawiedliwości Dominik Tarczyński.

Członek sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej podsumował wczorajsze spotkanie Komisji Weneckiej z parlamentarzystami, które miało miejsce w Sejmie. [więcej]

Polityk zwrócił uwagę, że podczas spotkania z przedstawicielami Komisji strona polska mogła wykazać, że brakuje podstaw, aby oskarżyć nasz kraj o łamanie prawa.

– Mogliśmy wykazać, iż nie ma podstaw, aby zarzucać Polsce jakichkolwiek działań niezgodnych z rządami prawa, ponieważ Rada Europy zajmuje się jako instytucja, jako wspólnota, głównie tym, czym są rządy prawa oraz prawa człowieka. Jako delegat do Rady Europy wykazałem, że reformy, które wprowadziliśmy, nie są niczym innym niż standardem, niż tym samym, a właściwie bardziej liberalnym rozwiązaniem, jakie ma miejsce w wielu państwach europejskich, w wielu państwach członkowskich Rady Europy – powiedział.

Dominik Tarczyński podkreślił, że Komisja Wenecka jest organem Rady Europy, który nie ma na celu kontrolowania, tylko wydawanie opinii w określonych kwestiach.

– Komisja Wenecka jest częścią Rady Europy, na którą Polska płaci 28 milionów złotych rocznie jako członek RE. Komisja Wenecka de facto jest zatrudniona przez Polskę, jest zatrudniona przez państwa członkowskie. Zadaniem Komisji Weneckiej jest opiniowanie – nie kontrolowanie, a opiniowanie. Tak jak w dużych firmach, w każdej firmie ktoś ma doradcę, płaci mu, zatrudnia go i mówi: opiniuj, doradzaj mi, ja tę opinię przyjmę lub nie. Tak jest w przypadku Rady Europy – tłumaczył gość „Aktualności dnia”.

To, że w Polsce pojawili się przedstawiciele Komisji Weneckiej, jest efektem donosów na własny kraj ze strony polityków opozycji – wyjaśnił poseł PiS.

– Wizyty Komisji Weneckiej, która doradza Polsce jako równoprawnemu członkowi Rady Europy, są skutkiem donosów, które ja widziałem. Widziałem jak poseł Halicki z PO zanosił dokumenty i skarżył na Polskę, że jest potrzeba opiniowania, jest potrzeba reakcji. To są efekty działań opozycji, która jest bezsilna, której jedynym narzędziem walki o władzę, nie o Polskę, jest donoszenie – zaznaczył polityk.

Członek sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej podkreślił, że przedstawiciele partii rządzącej są przygotowani do merytorycznej dyskusji na temat zarzutów, stawianych przez opozycję.

– Jako delegat do RE podkreśliłem, że są elementy, które nie wchodzą w kompetencje Rady Europy, Komisji Weneckiej. Podałem przykłady państw europejskich i państw członkowskich, które maja identyczne lub bardziej radykalne rozwiązania jeżeli chodzi o prokuraturę i wtedy zapadła cisza. To jest bardzo symboliczne i to jest kolejny przykład tego, że jako prawnicy jesteśmy gotowi dyskutować o tych zarzutach, o zarzutach, które płyną z opozycji, nie na zasadzie ataków politycznych, a na zasadzie merytorycznej dyskusji – wskazał.

W rozmowach z przedstawicielami KW po zakończeniu spotkania okazało się, że przyznali oni rację Prawu i Sprawiedliwości w wielu kwestiach – zauważył Dominik Tarczyński.

– Przedstawiciele Komisji Weneckiej, którzy byli obecni (rozmawiałem z nimi zaraz po zakończeniu tego spotkania) przyznali nam rację w wielu punktach. Powiedzieli: faktycznie, macie rację, w tym i w tym przypadku dokumenty Rady Europy nie są precyzyjne, w tym i w tym przypadku przepisy i rozwiązania prawne są bardzo podobne, a nawet bardziej liberalne w Polsce niż w innych państwach członkowskich Rady Europy, bardzo prosimy, przyślijcie nam wasze dokumenty w języku angielskim, przyjrzymy się im, ale teraz faktycznie macie rację w wielu punktach – podsumował polityk.

Całość rozmowy z posłem Dominikiem Tarczyńskim w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj