D. Tarczyński: Komisja Wenecka przyznała rację Prawu i Sprawiedliwości w wielu aspektach

Przedstawiciele Komisji Weneckiej mieli do czynienia z „dwoma światami” – walką polityczną po stronie posłów opozycji i argumentację prawną ze strony PiS – mówił na konferencji prasowej w Sejmie poseł Dominik Tarczyński po spotkaniu parlamentarzystów z przedstawicielami Komisji Weneckiej.

Przedstawiciele Komisji Weneckiej przebywają z dwudniową wizytą w Polsce. W środę spotkali się z posłami, m.in. z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. W spotkaniu udział wzięli też m.in. wicemarszałkowie Sejmu – Ryszard Terlecki i Barbara Dolniak. Rozmowy poświęcone były Prawu o prokuraturze. Przepisy na powrót połączyły m.in. stanowisko ministra sprawiedliwości i Prokuratura Generalnego.

Biorący udział w rozmowach politycy Prawa i Sprawiedliwości, ocenili środowe spotkanie jako bardzo dobre. Poseł Dominik Tarczyński powiedział, że Komisja Wenecka przyznała rację Prawu i Sprawiedliwości w wielu aspektach.

https://twitter.com/MASAKRACJApl/status/923205743142166528

Przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości poseł Stanisław Piotrowicz podkreślał z kolei, że w trakcie rozmów Prawo i Sprawiedliwość odwoływało się do konkretnych przepisów prawa, natomiast opozycja – do emocji, co budziło niesmak Komisji Weneckiej.

– Oczywiście prawdą jest to co mówił jeden z prominentnych eurodeputowanych, że organizacje unijne i europejskie w ogóle problematyką Polski nie interesowałyby się, gdyby nie usilne zabiegi ze strony dzisiejszej opozycji i donosy na Polskę. Myślę, że przedstawiciele Komisji Weneckiej z niesmakiem odbierają tego rodzaju sygnały, gdy parlamentarzyści szkalują własny kraj – mówił Stanisław Piotrowicz.

Przedstawiciele Komisji Weneckiej rozmawiali w środę także z senatorami, Rzecznikiem Praw Obywatelskich i organizacjami broniącymi praw człowieka.

Opinię na temat zmian w polskiej prokuraturze Komisja Wenecka ma przygotować wkrótce. A wizyta jej przedstawicieli w Polsce zakończy się w czwartek.

RIRM/PAP

drukuj