fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] W. Kraska o nowych mutacjach SARS-CoV-2: Szczepionki, które przyjmujemy, są skuteczne na obecne mutacje, ale być może w przyszłości będzie konieczność stosowania kolejnych szczepionek

Nowa odmiana koronawirusa jest bardziej zakaźna, czyli szybciej dochodzi do zakażenia SARS-CoV-2. Dobrą wiadomością jest to, że nie powoduje to cięższego przebiegu zakażenia (…). Pojawiają się kolejne mutacje i to jest dla nas informacja, że szczepionki, które przyjmujemy, są skuteczne na obecne mutacje, ale być może w przyszłości będzie konieczność stosowania kolejnych szczepionek – powiedział Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, w programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

Waldemar Kraska zwrócił uwagę, że kolejne mutacje koronawirusa SARS-CoV-2 mogą spowodować konieczność poddania się kolejnym szczepieniom.

– Nowe mutacje, które pojawiają się w przestrzeni, są mutacjami bardziej zakaźnymi, dlatego w tej chwili widzimy w krajach naszych sąsiadów, że nowych zakażeń jest codziennie coraz więcej. To jest spowodowane tym, że nowa odmiana koronawirusa jest bardziej zakaźna, czyli szybciej dochodzi do zakażenia SARS-CoV-2. Dobrą wiadomością jest to, że nie powoduje to cięższego przebiegu zakażenia (…). Pojawiają się kolejne mutacje i to jest dla nas informacja, że szczepionki, które przyjmujemy, są skuteczne na obecne mutacje, ale być może w przyszłości będzie konieczność stosowania kolejnych szczepionek – wskazał gość TV Trwam.

Wiceminister zdrowia odniósł się do tego, jak długo działa szczepionka przeciwko SARS-CoV-2.

– Bardzo chciałbym powiedzieć, na jak długo wystarczy uodpornienie się po przyjęciu szczepionki. Początkowy poziom przeciwciał, które pojawiają się w naszym organizmie, jest bardzo duży. Jak on długo będzie się utrzymywał? W tej chwili trwają badania i myślę, że żaden naukowiec nie odpowie autorytatywnie na to pytanie. Musimy się uzbroić w cierpliwość – oznajmił gość „Polskiego punktu widzenia”.

Pytanie, co z tegorocznymi maturami, które tradycyjnie powinny odbyć się w maju.

– Chciałbym, żeby ten termin nie był zakłócony. Trudno w tej chwili przewidzieć. Epidemia ma to do siebie, że jest nieprzewidywalna. Mam nadzieję, że jeśli wyszczepimy odpowiednią ilość populacji, być może matury odbędą się w sposób tradycyjny w tych terminach, które zawsze były do tego przewidziane – powiedział Waldemar Kraska.

Rząd obawia się większego poluzowania restrykcji sanitarnych.

– W przypadku większego poluzowania może dojść do większej ilości zakażeń, dlatego podchodzimy do tego bardzo ostrożnie. To, co wydarzyło się na przełomie października i listopada, kiedy zakażeń było prawie 30 tysięcy, to nie chcielibyśmy dopuścić do takiej sytuacji. Był taki moment, kiedy Polska była podzielona na strefy czerwoną, żółtą i zieloną. Być może do takich podziałów możemy wrócić. W tej chwili podjęliśmy decyzję o zluzowaniu tych dziedzin, które najbardziej ucierpiały wskutek pandemii – mówił polityk.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl