fot. PAP/ITAR-TASS

Rosyjska szczepionka Sputnik w dalszym ciągu badana przez Europejską Agencję Leków

Powstało zamieszanie wokół rosyjskiej szczepionki Sputnik. Preparat w dalszym ciągu jest badany przez Europejską Agencję Leków.

Sputnik, czyli rosyjska szczepionka przeciwko COVID-19, (choć nie zaakceptowana jeszcze przez Europejską Agencję Leków) ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Czeski minister zdrowia Jan Blatny został odwołany ze stanowiska po krytyce rosyjskiej szczepionki. Z kolei szef niemieckiego resortu zdrowia, Jens Spahn chce rozmawiać z Rosją o ewentualnych dostawach Sputnika. Warunkiem jest jednak dopuszczenie preparatu do użytku w Unii Europejskiej.

– Obecnie trwają negocjacje kontraktowe. O ile widzę, może to nastąpić stosunkowo szybko, ponieważ warunki są jasne. Są one porównywalne z zawartymi w kontraktach, które już mamy. Ostatecznie musi być jasne, o jakich kwotach mówimy, na jaki okres udzielana będzie zgody. Szybkość zatwierdzenia zależy wyłącznie od tego, jak szybko strona rosyjska dostarczy nam dane o preparacie – powiedział Jens Spahn.

Wiele kontrowersji związanych ze Sputnikiem pojawia się na linii Słowacja-Rosja. Kraj ten zamówił ze wschodu 2 miliony dawek Sputnika, z czego 200 tys. dotarło 1 marca. Pojawiły się jednak pewne wątpliwości. Słowacki Państwowy Instytut Leków testując otrzymane preparaty stwierdził, że różnią się one od tych, opisanych w lutym w jednym z renomowanych pism naukowych. Rosja odrzuciła zarzuty, domagając się od Słowacji zwrotu szczepionek.

– Głównym powodem, dla którego Rosja zdecydowała się rozwiązać umowę i domagać od nas zwrotu szczepionek, był fakt, że poczuła się urażona tym, że Słowacki Instytut Leków powierzył ocenę szczepionki niezarejestrowanemu laboratorium – zaznaczył Igor Matovic, słowacki minister finansów.

Polityk zwrócił się do Węgier o pomoc w przebadaniu rosyjskich szczepionek.

– Cieszymy się, że możemy spełnić tę prośbę, ponieważ mamy wystarczające możliwości, posiadamy akredytowane na całym świecie zdolności laboratoryjne i wiedzę. Jeśli możemy przyczynić się do zaszczepienia większej liczby Słowaków, jeśli możemy przyczynić się do ratowania życia Słowaków i jeśli będziemy mogli przyczynić się do udanej słowackiej obrony, która z kolei może pomóc węgierskiej obronie, to dlaczego mielibyśmy tego nie zrobić? – powiedział Peter Szijjarto, szef dyplomacji węgierskiej.

Węgry, które są liderem Europy w szczepieniach przeciwko koronawirusowi, stosują szczepionkę z Rosji. Wytykają Unii – podobnie jak inne kraje europejskie – liczne niedociągnięcia związane z walką z koronawirusem.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl