fot. PAP/EPA

USA: Prezydent J. Biden znosi stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem

Prezydent USA Joe Biden oznajmił w czwartek, że poinformował Kongres o uchyleniu stanu wyjątkowego na granicy z Meksykiem. Został on wprowadzony przez jego poprzednika Donalda Trumpa w lutym 2019 roku w celu zdobycia środków na budowę muru.

„Oceniłem, że ogłoszenie stanu wyjątkowego na naszej południowej granicy było nieuzasadnione. (…) Ogłosiłem również, że zgodnie z polityką mojej administracji nie będziemy już przeznaczać dolarów amerykańskich podatników na budowę muru granicznego i kieruję procesem dokładnego zbadania wszystkich zasobów przywłaszczonych lub asygnowanych w tym celu” – napisał prezydent w liście do Kongresu.

Pozyskanie państwowych funduszy na budowę muru granicznego było istotną częścią programu politycznego byłego prezydenta, ale nie znalazło poparcia amerykańskich ustawodawców, w związku z czym Donald Trump postanowił przekierować pieniądze na ten cel z innych źródeł. Było to możliwe dzięki ogłoszeniu stanu wyjątkowego na granicy z Meksykiem.

„Donald Trump był w stanie przenieść 600 mln dolarów z ministerstwa skarbu i 6,1 mld dolarów z ministerstwa obrony do ministerstwa bezpieczeństwa krajowego na budowę muru granicznego. (…) Przedłużenie stanu wyjątkowego pozwoliło mu w lutym 2020 roku dodać 3,8 mld dolarów, pochodzących z Pentagonu” – wyszczególnił dziennik „USA Today”.

Gazeta przypomina, że Joe Biden zapowiedział wstrzymanie stanu wyjątkowego już pierwszego dnia prezydentury. Podpisał kilka zarządzeń wykonawczych, mających na celu złagodzenie twardej polityki imigracyjnej Donalda Trumpa w ramach programu „zerowej tolerancji”. Powołał m.in. grupę zadaniową ds. dzieci oddzielonych od rodziców lub opiekunów na południowej granicy.

Nowa administracja Joe Bidena zdecydowała jednak z powodu pandemii koronawirusa na odprawienie imigrantów, przybywających przez granicę z Meksykiem w poszukiwaniu azylu.

„Zdecydowana większość ludzi zostanie odrzucona” – wyjaśniła sekretarz prasowy Białego Domu, Jen Psaki.

Według „USA Today” można się spodziewać, że Biały Dom będzie na razie kontynuował częściowe zamykanie granicy dla osób ubiegających się o azyl. Rząd może zawrócić lub wydalić każdego imigranta bez rozprawy sądowej w dobie pandemii w oparciu o przepisy dotyczące bezpieczeństwa zdrowia publicznego.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl