fot. PAP/Tomasz Gzell

[TYLKO U NAS] W. Andrusiewicz: Wkroczyliśmy do grona czterech państw świata, które mają najnowocześniejsze terapie lekowe w rdzeniowym zaniku mięśni i obejmują nimi całą populację

Zolgensma to bardzo nowoczesny lek i terapia, która jest przyszłością w leczeniu SMA. Od 1 września będziemy ją finansować, bo koszt rynkowy takiego leku dla jednego pacjenta wynosi w granicach 9 milionów złotych w zależności od kursu dolara, bo jest on lekiem amerykańskim – mówił Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja. Dodał także, że tym samym „wkroczyliśmy do grona czterech państw świata, które mają najnowocześniejsze terapie lekowe w rdzeniowym zaniku mięśni i obejmują tymi terapiami całą populację”.

Od września w Polsce będzie refundowany najdroższy lek na świecie stosowany w terapii genetycznej w rdzeniowym zaniku mięśni [czytaj więcej].

Wkroczyliśmy do grona czterech państw świata, które mają najnowocześniejsze terapie lekowe w rdzeniowym zaniku mięśni i obejmują nimi całą populację. Chodzi tu oczywiście głównie o dzieci, ponieważ tak naprawdę w 70 proc. dzisiejsi pacjenci to są dzieci i rdzeniowy zanik mięśni wykrywa się już w wieku dziecięcym – zaznaczył Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik resortu zdrowia wyjaśnił, że w Polsce mamy ok. tysiąca pacjentów, w tym 810 osób objętych programem lekowym, który mamy dotychczas.

Od 2019 roku mamy już jeden program lekowy. On nie jest programem genetycznym tak jak najnowocześniejsza terapia lekiem Zolgensma, ale Nusinersenem, który jest równie nowoczesny i skuteczny. Teraz obok tego leku genomowego od 1 września wprowadzamy jeszcze jeden lek Evrysdi, który uzupełnia terapię lekiem Nusinersen, ponieważ część pacjentów nie kwalifikuje się do terapii tym lekiem z uwagi na różnego rodzaju przypadłości i dla tych pacjentów będziemy mieli ten dodatkowy lek, który będzie lekiem doustnymzwrócił uwagę rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Zolgensma to lek, który obecnie trafi do pacjentów.

To bardzo nowoczesny lek i terapia, która jest przyszłością w leczeniu SMA. Od 1 września będziemy ją finansować, bo koszt rynkowy takiego leku dla jednego pacjenta wynosi w granicach 9 milionów złotych w zależności od kursu dolara, bo jest on lekiem amerykańskim. Teraz gwarantujemy każdemu dziecku do szóstego miesiąca życia podanie tego leku – podkreślił.

Wyjaśnił również, że dlaczego tak ważne jest podanie go we wczesnych miesiącach życia dziecka.

Jesteśmy jednym z nielicznych państw świata, które ma 100 proc. noworodków objętych badaniami przesiewowymi w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni i jesteśmy w stanie podać ten lek już w pierwszym miesiącu życia, a jest on najskuteczniejszy do szóstego tygodnia. Podanie go w tym pierwszym miesiącu zdecydowanie wpływają na jakość i komfort życia w późniejszym wieku. Ta choroba nie będzie się już rozwijała – dodał.

Jednak – jak zwrócił uwagę rzecznik Ministerstwa Zdrowia – nie ma jeszcze badań co do skuteczności leku podawanego osobom w starszym wieku.

Nie wykluczamy, że jeżeli takie badania się pojawią, to przesuniemy okres możliwego podawania leku – wskazał.

Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) to uwarunkowana genetycznie grupa chorób nerwowo-mięśniowych, których cechą wspólną jest utrata neuronów ruchowych rdzenia kręgowego, co w konsekwencji prowadzi do osłabienia i zaniku mięśni. Choroba dotyka osób w różnym wieku, jednak w ponad 70 proc. przypadków pierwsze objawy SMA pojawiają się w niemowlęctwie albo wczesnym dzieciństwie.

Całą rozmowę z Wojciechem Andrusiewiczem można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl