fot. PAP/Rafał Guz

[TYLKO U NAS] W. Andrusiewicz:  Za trzy tygodnie Śląsk wraca do pracy w pełni zdrowy

98 proc. przypadków, które raportujemy ze Śląska, to są przypadki osób przechodzących koraonawirusa bezobjawowo. Tu nie ma żadnych uprawnionych porównań do jakiejkolwiek Lombardii, Hiszpanii czy Madrytu. Tu nie ma takiej sytuacji (…). Za trzy tygodnie Śląsk wraca do pracy w pełni zdrowy – powiedział Wojciech  Andrusiewicz, rzecznik  Ministerstwa Zdrowia we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W weekend Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1 tys. 151 nowych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2, z czego 676 odnotowano na Śląsku i zdecydowana większość przypadków dotyczyła górników i ich rodzin.[czytaj więcej].

– Oczywiście te dane ze Śląska, które raportujemy w ostatnich dniach, mogą budzić niepokój. Jeżeli mamy niedzielny wynik, gdzie mamy rekord w liczbie osób zakażonych – 599 osób zakażonych, w tym 325 osób ze Śląska – to rzeczywiście u osób, które nie wchodzą w szczegóły tych zakażeń, tych liczb – to może budzić niepokój – zaznaczył rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Jak podkreślił gość „Aktualności dnia”, jednak do tej pory obserwujemy spadki w pozostałych województwach. Jedynie na Śląsku ta sytuacja jest dynamiczna.

– Mamy jedno województwo, w którym mamy takie wzrosty. To rzeczywiście może być jakiś sygnał, że dzieję się coś nie tak, ale od razu uspokajam: 98 proc. przypadków, które raportujemy ze Śląska to są przypadki osób, które przechodzą koronawirusa bezobjawowo. Tu nie ma żadnych uprawnionych porównań do jakiejkolwiek Lombardii, Hiszpanii, Madrytu. Tu nie ma takiej sytuacji – dodał.

W celu zahamowania możliwości rozprzestrzeniania się wirusa podjęto działania profilaktyczne. Zaczęły się masowe testy górników i ich rodzin.

– To właśnie tam pod ziemią dochodzi do zakażeń bezobjawowych, stąd zaczęliśmy testowanie kopalni, a teraz dość odważna kategoryczna decyzja z rekomendacji ministra zdrowia, premier Sasin zdecydował o czasowym, trzytygodniowym wygaszeniu 12 kopali i po tych 3 tygodniach wszyscy zdrowi górnicy wracają do pracy. Jeżeli w tym czasie odnotowalibyśmy gdzieś wyniki w okolicach 10 zakażeń wśród personelu którejś z kopalni, to przetestujemy cały personel tej kopalni. Za trzy tygodnie Śląsk wraca do pracy w pełni zdrowy  – zaznaczył Wojciech Andrusiewicz.

Rozmówca na antenie Radia Maryja jednocześnie zaapelował, aby Polacy planując wakacyjne podróże – pamiętali o zachowaniu niezbędnych środków ostrożności, jak dystans społeczny. Dodał, że warto wstrzymać się od wyjazdów zagranicznych, nawet jeśli granice będą już otwarte.

– Musimy zachować się w tych dniach odpowiedzialnie, tak żebyśmy też mogli spokojnie przygotować się do tego, co może wydarzyć się jesienią. Pamiętajmy, że czas zachorowań na wirusy to jest jesień, to jest zima. Wtedy u nas może powrócić z nasiloną energią koronawirus. Do tego może pojawić się grypa, wiec żeby do tego czasu „nic nam nie wybuchło”, musimy być osobami odpowiedzialnymi – podsumował gość „Aktualności dnia”.

Całą rozmowę z Wojciechem Andrusiewiczem można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

 

drukuj