fot. PAP/EPA

W. Andrusiewicz: Czekamy na ostateczną weryfikację przez lekarza zgonu pacjenta ujętego w raporcie poszczepiennym

Nie ma obecnie potwierdzenia, by śmierć była spowodowana COVID-19; czekamy na ostateczną weryfikację przez lekarza – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, pytany o zgon mężczyzny z Oleśnicy, który został ujęty w rządowym raporcie dot. niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Na stronie rządowej gov.pl [tutaj] publikowane są bieżące raporty dotyczące niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP). Oficjalna definicja NOP mówi, że jest to zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19.

W najnowszym raporcie NOP z 23 stycznia znalazła się informacja, że 20 stycznia w Oleśnicy odnotowano zgon mężczyzny. W opisie tej informacji wskazano, że pacjent miał: „gorączkę, spadek ciśnienia tętniczego, tachykardię, trzy razy wzywano ZRM (Zespół Ratownictwa Medycznego – PAP)”. Zaznaczono, że pacjenta nie hospitalizowano, nastąpiło zatrzymanie krążenia, a w konsekwencji zgon.

źródło: gov.pl

„Nie ma obecnie potwierdzenia, by śmierć była spowodowana Covidem-19. Mówimy na razie o pewnym zbiegu czasowym zgonu i szczepienia (…). Czekamy na ostateczną weryfikację przez lekarza” – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, odnosząc się do tej sprawy.

PAP

drukuj