fot. rodzinarodla.pl

[TYLKO U NAS] T. Szczyrbak o początkach Związku Polaków w Niemczech: Choć nie każdy był członkiem Związku Polaków w Niemczech, to każdy był przedstawicielem misji narodowej, którą Polacy tak pięknie wówczas prowadzili w państwie niemieckim

22 sierpnia 1922 roku uchwalono status Związku Polaków w Niemczech (ZPwN). Oficjalną datą założenia organizacji jest 27 sierpnia. Związek Polaków w Niemczech obchodzi jubileusz stulecia swojej działalności. „Wszyscy Polacy w Niemczech zjednoczyli się pod silną strukturą, znakomicie przygotowanym i precyzyjnym statutem. (…) Choć nie każdy był członkiem Związku Polaków w Niemczech, to każdy był przedstawicielem misji narodowej, którą Polacy tak pięknie wówczas prowadzili w państwie niemieckim” – powiedział Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła we Wrocławiu, w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Związek Polaków w Niemczech  obchodzi jubileusz stulecia swojej działalności. [czytaj więcej]. 

– Dziś symboliczna i wyjątkowa data – pierwsza związana z rejestracją powstałego 1922 roku Związku Polaków w Niemczech. Równo 100 lat temu dokumentacja została złożona, bieg sprawie nadany. Po kilku tygodniach, 3 grudnia 1922 roku, Związek Polaków w Niemczech rozpoczął swoją aktywność. Działalność, która realizowana była na płaszczyznach między innymi narodowej, chrześcijańskiej i katolickiej. Musimy pamiętać o latach po 1918 roku, ponieważ był to rok szczególny – zakończenie I wojny światowej. Później w 1919 roku podpisanie traktatu wersalskiego, który miał kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o mniejszości narodowe w Europie Środkowo-Wschodnie, a szczególnie status mniejszości niemieckiej. (…) To również lata, kiedy miały miejsce różnego rodzaju konflikty i plebiscyty. Pamiętamy wojnę polsko-bolszewicką. Pamiętamy także różnego rodzaju wydarzenia wokół odrodzonej Rzeczypospolitej, która po 1922 roku funkcjonowała w kształcie terytorialnym aż do wybuchu II wojny światowej. Wówczas w Republice Weimarskiej, państwie niemieckim, zamieszkiwało około dwóch mln Polaków, którzy upominali się o swoje prawa, co przerodziło się w sukces zarejestrowania Związku Polaków w Niemczech – podkreślił prezes Rodziny Rodła we Wrocławiu.

 

Związek Polaków w Niemczech zrzeszał około dwóch mln Polaków w Niemczech. [czytaj więcej] 

– Od 1922 roku mówimy już o faktycznej działalności Polaków w Niemczech. Organizacji, która w szczytowym momencie liczyła około 60 tys. członków, a na podstawie literatury można postawić tezę, że każdy Polak mieszkający wówczas w Niemczech był zaangażowany ideowo i narodowo. Choć nie każdy był członkiem Związku Polaków w Niemczech, to każdy był przedstawicielem misji narodowej, którą Polacy tak pięknie wówczas prowadzili w państwie niemieckim. Mówimy o Polakach, którzy z jednej strony zamieszkiwali polskie ziemie zachodnie i północne. Z dwóch mln Polaków około 800 tys. zamieszkiwało Śląsk Opolski, ale także Dolny Śląsk. (…) Wchodząc w struktury Związku Polaków w Niemczech, Polacy budowali wówczas swoje zręby organizacyjne, finansowe, ekonomiczne pośród swojej diaspory w Berlinie, Hamburgu, w Szczecinie, a nawet w dalekiej Nadrenii i Westfalii – mówił gość Radia Maryja.

Polacy, którzy prowadzili działalność narodową w strukturach Związku Polaków w Niemczech, odegrali kluczową rolę w trzymaniu i kultywowaniu polskości w granicach państw niemieckich. [czytaj więcej] 

– Wszyscy Polacy w Niemczech zjednoczyli się pod silną strukturą, znakomicie przygotowanym i precyzyjnym statutem. (…) Gdybym miał przywołać dwa punkty, to na pewno zwróciłbym uwagę na znak Rodła  i prawdy Polaków spod znaku Rodła, które były głównymi wyznacznikami międzywojennej działalności Polaków w Niemczech, ale dziś – po 100 latach od tamtych czasów – z powodzeniem idea, działalność, aktywność może być zastosowana, oczywiście z pewnym uwspółcześnieniem. Znak Rodła, symbol Wisły i Krakowa, nadal może być naszym „narodowym symbolem”, co widać podczas naszych uroczystości, w publikacjach i na zaproszeniach z okazji jubileuszu 100 lat Związku Polaków w Niemczech – zwrócił uwagę Tadeusz Szczyrbak.

Całą rozmowę z Tadeuszem Szczyrbakiem można odsłuchać [tutaj]. 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl