By Pernambuko - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8555999

[TYLKO U NAS] T. Szczyrbak o znaku Rodła: w latach 20. mniejszość Polaków w Niemczech potrzebowała symbolu, który wyróżniałby polski żywioł spośród oceanu niemczyzny. Nie można było używać wówczas orła białego

Półtora-dwu milionowa mniejszość Polaków w Niemczech potrzebowała w latach 20. i na początku lat 30. symbolu, znaku, który wyróżniałby polski żywioł spośród oceanu niemczyzny. Nie można było używać wówczas orła białego. Po blisko dekadzie różnych pomysłów i koncepcji, które miały oddać wymowę polskości, pojawia się w ostatecznej i akceptowalnej przez polskich decydentów w Niemczech wersji  – znak Rodła – mówił Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła–Wrocław, w „Rozmowach niedokończonych” na antenie TV Trwam.

Rodło jest charakterystycznym symbolem dla Związku Polaków w Niemczech, który używa tego znaku od 1932 roku.

– W okresie międzywojennym w państwie niemieckim zamieszkiwali Polacy. Myślę tutaj i mówię o Polakach, którzy zamieszkiwali najpierw Republikę Weimarską w latach 1919-1933, a później III Rzeszę Adolfa Hitlera po zmianie ustrojowej w zupełnie innej rzeczywistości. Ten czas okresu międzywojennego to obecność polskiej mniejszości narodowej (…), to pięknie zapisane karty Polaków tworzących od 1922 roku Związek Polaków w Niemczech – rozpoczął gość TV Trwam.

Prezes Rodziny Rodła–Wrocław przedstawił historię narodzin Rodła jako symbolu Związku Polaków w Niemczech.

– Półtora-dwu milionowa mniejszość Polaków w Niemczech potrzebowała w latach 20. i na początku lat 30. symbolu, znaku, który wyróżniałby polski żywioł spośród oceanu niemczyzny. Nie można było używać wówczas orła białego (…). Po wielu podejściach, po blisko dekadzie różnych pomysłów i koncepcji, które miały oddać wymowę polskości, pojawia się w ostatecznej i akceptowalnej przez polskich decydentów w Niemczech wersji znak Rodła (…). Wówczas rodzi się, powstaje do życia symbol Polaków w Niemczech, który przedstawia ten stylizowany bieg rzeki Wisły z Krakowem – kolebką polskiej państwowości. Widzimy bieg wspaniałej polskiej rzeki, która na co dzień płynie zakolami, meandrami, ale właśnie ten znak miał oddać geografię, historię, tęsknotę i piękno Polski. To udało się stworzyć w tej grafice artystce Związku Polaków w Niemczech – powiedział Tadeusz Szczyrbak.

6 marca 1938 roku odbył się I Kongres Polaków w Niemczech, który ustanowił tzw. Pięć prawd Polaka. To wydarzenie jest celebrowane do dzisiaj we Wrocławiu.

– W zdecydowanej większości adresatami są młodzi ludzie z całej Polski. Przyjeżdżają do Wrocławia, współczesnej stolicy spod znaku Rodła, aby tutaj zobaczyć nowoczesny, dynamiczny, ciekawy, życzliwy, ekumeniczny, wspólnotowy patriotyzm spod właśnie znaku Rodła. Dotychczasowe doświadczenie pokazało, że tego typu patriotyzm i uroczystości we Wrocławiu są właściwą ofertą dla młodych ludzi, którzy przyjeżdżają z całej Polski, aby w takich uroczystościach wziąć udział – podsumował gość „Rozmów niedokończonych”.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl