[TYLKO U NAS] T. Szczyrbak: 80. rocznica ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła to nie tylko uroczystości stacjonarne, ale również wywiady, rozmowy i akcje promocyjne

Mówię o czterech uroczystościach stacjonarnych. (…) Ale przecież te wszystkie dni – blisko 10 miesięcy 2018 r. – to również wywiady, rozmowy, akcje promocyjne związane z Prawdami Polaków przy życzliwości wielu mediów, a Radia Maryja w szczególności, to uroczystości 5 sierpnia w Niemczy – odsłonięcie tablicy z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła – mówił w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Tadeusz Szczyrbak, prezes Stowarzyszenia Polaków spod Znaku Rodła.

Tadeusz Szczyrbak przypomniał, że rok 2018 został ogłoszony przez polski Senat rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła, ale jeszcze w roku 2017 powstał projekt uchwały, którego istotnym elementem był pomysł przeprowadzenia stacjonarnych uroczystości na tę okoliczność.

– We wrześniu roku 2017, a więc 13 miesięcy temu, przy okazji współredagowania przez mnie projektu uchwały, która była później złożona w Senacie RP, którą pilotował senator Jerzy Czerwiński, integralną częścią tego projektu uchwały był załącznik, który składał się z pomysłów, z inicjatyw, z wielu różnego rodzaju stacjonarnych uroczystości, które były właśnie załączone przy okazji złożenia tego projektu uchwały. Później, po 7 grudnia, kiedy Senat RP podjął uchwałę ustanawiającą rok 2018 rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła, my jako organizatorzy przystąpiliśmy do działań. (…) Rok 2018 rozpoczął się naszymi przygotowaniami, przede wszystkim (…) 4 marca tego roku na Ostrowie Tumskim miała miejsce główna, ogólnopolska, podstawowa uroczystość 80. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Prezes Stowarzyszenia Polaków spod Znaku Rodła poinformował, że uroczystości stacjonarne odbyły się również m.in. na Jasnej Górze oraz we Wrocławiu, jednak – jak podkreślił – z okazji 80. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła upamiętniono to wydarzenie również na inne sposoby.

– Mówię o czterech uroczystościach stacjonarnych. One były zaplanowane, one były ujęte w tym kalendarzu, w grafiku wydarzeń i one zostały (bądź zostaną) w pełni zrealizowane. Ale przecież te wszystkie dni – blisko 10 miesięcy 2018 r. – to również wywiady, rozmowy, akcje promocyjne związane z prawdami Polaków przy życzliwości wielu mediów, a Radia Maryja w szczególności, to uroczystości 5 sierpnia w Niemczy – odsłonięcie tablicy z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła. To wreszcie inicjatywa 16 września w wiosce Dziećmarów w gminie Baborów pani burmistrz Elżbiety Kielskiej, która również upamiętniła wraz z lokalną społecznością osobę Jana Rychla, Polaka spod Znaku Rodła, urodzonego na początku XX wieku, który miał pięknie zapisane karty w latach 20-stych i 30-stych minionego wieku, jeśli chodzi o oświatę – wskazał.

Tadeusz Szczyrbak zaprosił wszystkich zainteresowanych na ostatnią zaplanowaną uroczystość stacjonarną z okazji 80. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła, która obędzie się w niedzielę 28 października we Wrocławiu.

– Muzeum Miejskie Wrocławia, prestiżowa piękna Sala Wielka Ratusza ze znakomitym wystrojem, gotyckimi wnętrzami. To właśnie tutaj, nieopodal pomnika Aleksandra hrabiego Fredry o godz. 12.00 w niedzielę, 28 października odbędzie się uroczystość, której celem jest podsumowanie, pokazanie tych faktów, tych wydarzeń, tych chwil, które dotyczyły Praw Polaków spod Znaku Rodła. Zachęcam w szczególności wszystkich mieszkańców Wrocławia, Rodzinę Radia Maryja do przybycia na naszą uroczystość. Wstęp jest wolny – powiedział.

Prezes Stowarzyszenia Polaków spod Znaku Rodła przypomniał, jakie pięć prawd wchodzi w skład Prawd Polaków spod Znaku Rodła.

– Prawda pierwsza – Jesteśmy Polakami. Prawda druga – Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci. Prawda trzecia – Polak Polakowi bratem. Prawda czwarta – Co dzień Polak Narodowi służy. Prawda piąta – Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle – akcentował gość „Aktualności dnia”.

Całość rozmowy z Tadeuszem Szczyrbakiem w audycji „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj