fot. rodzinarodla.pl

[TYLKO U NAS] T. Szczyrbak o Prawdach Polaków spod Znaku Rodła: Te 5 krótkich zdań było drogowskazem narodowym, ideowym w codziennym życiu Polaków lat 30. XX wieku

Kongres w Berlinie był momentem uchwalenia 5 Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Te 5 krótkich zdań było drogowskazem narodowym, ideowym w codziennym życiu Polaków lat 30. XX wieku (…). Prawdy Polaków spod Znaku Rodła brzmią następująco: Jesteśmy Polakami, Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci, Polak Polakowi bratem, Co dzień Polak narodowi służy, Polska matką naszą. Nie wolno mówić o matce źle – powiedział Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła Wrocław, w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Tadeusz Szczyrbak przedstawił krótki rys historyczny, jaki towarzyszy Polakom spod Znaku Rodła.

– 6 marca 2021 roku minęła 83. rocznica od słynnego kongresu Polaków w Berlinie, kiedy Polacy spotkali się w stolicy III Rzeszy. Kongres przeszedł do historii z wielu względów, ale przede wszystkim z uwagi na ogłoszenie i proklamowanie 5 Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Lata 20-te i 30-te były tym czasem, kiedy powstał Związek Polaków w Niemczech (…). Funkcjonował on przez lata międzywojenne, najpierw w Republice Weimarskiej, a potem w III Rzeszy. W listopadzie 1932 roku była okazja i potrzeba, aby po blisko dekadzie starań powołać do życia Znak Rodła. Jest to stylizowany bieg rzeki Wisły w biało-czerwonych barwach. Ten symbol miał odróżniać Polaków od zbliżającej się narodowosocjalistycznej ornamentyki – wyjaśnił prezes Rodziny Rodła Wrocław.

5 Prawd Polaków spod Znaku Rodła bardzo łatwo zapamiętać. Każdy Polak powinien opierać się na nich w swoim codziennym życiu.

– Kongres w Berlinie był momentem uchwalenia 5 Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Te 5 krótkich zdań było drogowskazem narodowym, ideowym w codziennym życiu Polaków lat 30. XX wieku (…). Prawdy Polaków spod Znaku Rodła brzmią następująco: Jesteśmy Polakami, Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci, Polak Polakowi bratem, Co dzień Polak narodowi służy, Polska matką naszą. Nie wolno mówić o matce źle. Te Prawdy trafiają na podatny grunt, stają się coraz bardziej rozpoznawalne – mówił gość Radia Maryja.

Więcej informacji o Polakach spod Znaku Rodła można znaleźć na stronie internetowej: http://rodzinarodla.pl/

– Na stronie znajduje się regulamin i kategorie wiekowe. Zapraszamy przedszkolaków, młodzież z klas 1-3, 4-8, młodzież ze szkół ponadpodstawowych. Informacje są dostępne na stronach wszystkich kuratoriów w Polsce. Jest ogromne zainteresowanie i życzliwość kuratorów – podsumował Tadeusz Szczyrbak.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Tadeusza Szczyrbaka można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj