fot. rodzinarodla.pl

[TYLKO U NAS] T. Szczyrbak: Polacy w okresie międzywojennym zapisali wspaniałe karty w rzeczywistości ustrojowej Republiki Weimarskiej

Okres międzywojenny to wspaniale zapisane karty Polaków w rzeczywistości ustrojowej Republiki Weimarskiej, a następnie w ramach totalitarnej rzeczywistości III Rzeszy. Objawiało się to na niwie spółdzielczej, narodowej, oświatowej. To czas, którego ukoronowaniem był kongres berliński z 6 marca 1938 roku – powiedział Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła we Wrocławiu, w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Związek Polaków w Niemczech w 2022 roku będzie obchodził stulecie istnienia. 27 sierpnia 2021 roku minęła 99. rocznica powszechnej działalności stowarzyszenia w Republice Weimarskiej.

– 1,5 milionowa ludność Polaków w Niemczech postanowiła się zorganizować i dać świadectwo własnej aktywności, które było przedstawiane w latach 1922-1939. Okres międzywojenny to wspaniale zapisane karty Polaków w rzeczywistości ustrojowej Republiki Weimarskiej, a następnie w ramach totalitarnej rzeczywistości III Rzeszy. Objawiało się to na niwie spółdzielczej, narodowej, oświatowej. To czas, którego ukoronowaniem był kongres berliński z 6 marca 1938 roku. Chciano się wówczas pochwalić swoją pracą, autonomią, ale także współpracą polskiej ludności z innymi mniejszościami – mówił Tadeusz Szczyrbak.

Prezes Rodziny Rodła we Wrocławiu przywołał wielkie postacie tamtego okresu, wśród których znaleźli się m.in. pierwszy prezes Związku Polaków w Niemczech z lat 1922-1933, hrabia Stanisław Sierakowski z Powiśla, a także prezes Związku z lat 1933-1939, ks. dr Bolesław Domański”.

– Bruno Openkowski, Arka Bożek, Edmund Osmańczyk, rody Kokowskich, Rożeńskich, Łangowskich, Poliwodów, poszczególni bohaterowie Szczecina, Malborka, Olsztyna – to osoby, które będziemy chcieli przywoływać i mocno popularyzować nie tylko w regionalnej świadomości, ale także w ogólnopolskiej przestrzeni publicznej. Stąd już dzisiaj rozpoczynamy przygotowania do marcowych uroczystości we Wrocławiu, który od wielu lat jest współczesną stolicą spod znaku Rodła. 6 marca 2022 roku odbędzie się tam 84. rocznica ogłoszenia praw Polaków spod znaku Rodła – poinformował gość Radia Maryja.

Tadeusz Szczyrbak powiedział, że „we Wrocławiu w Archikatedrze Wrocławskiej Mszy św. będzie przewodniczył i kazanie wygłosi JE ks. bp Ignacy Dec, senior diecezji świdnickiej”.

– Będzie realizowany bogaty program artystyczno-merytoryczny z udziałem młodzieży z całej Polski. Wcześniej, 16 stycznia, w diecezji pelplińskiej odbędą się uroczystości poświęcone ks. dr. Bolesławowi Domańskiemu, prezesowi Związku Polaków w Niemczech, który 150 lat temu przyszedł tam na świat i wzrastał w parafii pw. św. Mikołaja. 5 czerwca 2022 roku upamiętnimy także wielką ofiarę życia złożoną przez Polaków, którzy w okresie wojennym tworzyli we Wrocławiu Polski Ruch Oporu Olimp. W listopadzie 2022 r. upamiętnimy 90. rocznicę powstania znaku Rodła, a więc symbolu Polaków w Niemczech, bardzo ważnego symbolu. W okolicach 3 grudnia dojdzie do podsumowania bogatego roku 2022. Nie będzie to tylko czas uroczystości we Wrocławiu, choć tutaj idea promieniuje od lat – wskazał prezes Rodziny Rodła we Wrocławiu.

Cała rozmowa z Tomaszem Szczyrbakiem dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl