fot. rodzinarodla.pl

[TYLKO U NAS] T. Szczyrbak: Warto spróbować znaleźć rozwiązania, które będą satysfakcjonowały Polaków mieszkających w Niemczech. Te przywileje dla naszych rodaków są słuszne i należne

Polacy musieli wyartykułować swoje oczekiwania i fakt powstania polskiej mniejszości w Niemczech na forum europejskim. Jest to wskazówka, aby prawnicy, administracja Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz inne polskie resorty spróbowały uwspółcześnić rozwiązania zastosowane w latach 20. XX wieku – mówił Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła – Wrocław, w Radiu Maryja podczas piątkowej audycji „Aktualności dnia”.

Od dawna Polacy mieszkający w Republice Federalnej Niemiec starają się o przyznanie statusu mniejszości narodowej. Brak tej regulacji prawnej budzi oburzenie i niezrozumienie wśród Polaków, tym bardziej że od 100 lat działa Związek Polaków w Niemczech.

– Rok 2022 jest rokiem wielkiego jubileuszu powstania Związku Polaków w Niemczech. Ponadto bieżące sprawy polityczne na linii Warszawa-Berlin obligują do powrotu do rzeczywistości międzywojennej. Warto spróbować przywrócić rozwiązania, które obowiązywały 100 lat temu w kwestii sytuacji Polaków żyjących w Niemczech – wskazał Tadeusz Szczyrbak.

Gość audycji zwrócił uwagę, że Niemcy cieszyli się statusem mniejszości narodowej w wielu państwach Europy Wschodniej tuż po zakończeniu I wojny światowej. Jednak Polacy, przebywający na terenie Niemiec, musieli się o niego ubiegać przez kilka lat.

– Polacy ubiegali się o status mniejszości przez kilka lat. Tworząc Związek Polaków, musieli głośno upominać się o swoje prawa. 26 stycznia 1924 roku powstał Związek Mniejszości Narodowych w państwie niemieckim. Warto zaznaczyć jednak, że wówczas w okresie międzywojennym społeczność niemiecka w Polsce liczyła ok. 600-700 tys., natomiast Polacy mieszkający w Niemczech liczyli 1,5 mln, a pod koniec lat 30. XX wieku nawet 2 mln – powiedział prezes Rodziny Rodła – Wrocław.

Pomimo tak dużej dysproporcji liczebnej mniejszość niemiecka w Polsce zapewniła sobie o wiele lepsze warunki niż Polacy mieszkający w Niemczech.

– Niemcy mieli ogrom niemieckiego szkolnictwa w Polsce, własne media, subwencje i dotacje. Jednak nie było to sprawiedliwe, ponieważ Polacy nie mieli zagwarantowanych takich przywilejów na terenie Niemiec. Wywalczyli własne szkolnictwo dopiero po 1929 roku, To zupełna asymetria, co Polacy wielokrotnie podkreślali (…).  Polacy upomnieli się o element faktycznego wyrównania. Chcieli, aby przewaga ludności polskiej znalazła odzwierciedlenie w subwencjach, dotacjach i szkolnictwie – wyjaśnił rozmówca.

Tadeusz Szczyrbak wskazał, że lata 1924 1925 to czas, kiedy mniejszości narodowe uzyskały faktyczne prawa na terenie Niemiec.

– To było również zadanie kłamu polityce państwa niemieckiego i ówczesnego kanclerza Gustava Stresemanna, ministra spraw zagranicznych Republiki Weimarskiej, że Niemcy są państwem jednonarodowym – poinformował prezes Rodziny Rodła – Wrocław.

Gość piątkowej audycji „Aktualności dnia” polecił, by obecnie Polacy spróbowali podobnych sposobów i zawalczyli o status mniejszości narodowej w Niemczech.

– Polacy musieli wyartykułować swoje oczekiwania i fakt powstania polskiej mniejszości w Niemczech na forum europejskim. Jest to wskazówka, aby prawnicy, administracja Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz inne polskie resorty spróbowały uwspółcześnić rozwiązania zastosowane w latach 20. XX wieku. Warto spróbować znaleźć rozwiązania, które będą satysfakcjonowały Polaków mieszkających w Niemczech. Te przywileje dla naszych rodaków są słuszne i należne – podkreślił Tadeusz Szczyrbak.

Cała rozmowa z udziałem prezesa Rodziny Rodła – Wrocław dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl