fot. https://twitter.com/MSWiA_GOV_PL

M. Wąsik: Mamy o 29,5 proc. mniej wykroczeń popełnionych przez kierujących wobec pieszych

Policja w styczniu 2022 roku zanotowała o ponad połowę mniej rażących przekroczeń prędkości na polskich drogach. Tak wynika ze wstępnych danych, które przedstawił w Sejmie Maciej Wąsik, wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Od 1 stycznia 2021 roku wzrosła wysokość mandatów. W ocenie wiceministra wpływ nowego taryfikatora i wzmożonych kontroli policyjnych na bezpieczeństwo na drogach jest widoczny.

Wiceminister Maciej Wąsik poinformował, że w stosunku do porównywalnego okresu w ubiegłego roku m.in. zanotowano o 55 proc. mniej przypadków rażącego przekroczenia prędkości, czyli o 50 km/h na obszarze zabudowanym.

– Mamy o 29,5 proc. mniej wykroczeń popełnionych przez kierujących wobec pieszych. Jest o 27 proc. mniej nieprawidłowego wyprzedzania i o 15 proc. mniej nieustąpienia pierwszeństwa innemu pojazdowi. Odnotowaliśmy również mniej wykroczeń popełnionych przez pieszych o 12 proc. Ponadto zmniejszyła się liczba kolizji blisko o 10 proc. w stosunku do roku poprzedniego, gdzie i tak 10 proc. spadek został odnotowany – powiedział wiceszef MSWiA.

Od początku roku maksymalna wysokość grzywny, którą może nałożyć sąd, wzrosła z 5 do 30 tys. zł. Przepisy zwiększyły też wysokość mandatów, jakie nałożyć może policjant, z 500 zł do 5 tys. zł, a przy zbiegu wykroczeń do 6 tys. złotych.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl