fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] T. Hałas: Komisarz J. Wojciechowski zapewnił, że polityka UE gwarantuje rozwój gospodarstw rodzinnych, ale też rozwój małych i średnich gospodarstw

Komisarz Janusz Wojciechowski zapewnił, że polityka Unii Europejskiej gwarantuje nam rozwój gospodarstw głównie rodzinnych, ale też w tej nowej polityce unijnej mówi się o rozwoju małych i średnich gospodarstw, gospodarstw ekologicznych – mówiła we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Teresa Hałas, poseł PiS i przewodnicząca NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek porozumienie programowe z „Solidarnością” Rolników Indywidualnych. Zobowiązał się m.in. do przygotowania nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. [czytaj więcej]

Jak zaznaczyła Teresa Hałas umowa programowa z „Solidarnością” Rolników Indywidualnych to bardzo dobra inicjatywa, a współpraca między prezydentem Andrzejem Dudą i NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” przebiega bardzo pozytywnie od samego początku prezydentury.

– Jako związek zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” złożyliśmy do pana prezydenta projekt ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, który z chwilą uzyskania wieku emerytalnego przez rolników (kobiet 60 lat i mężczyzn 65 lat) znosiłby ustawową konieczność zaprzestania produkcji rolnej i konieczność przekazywania gospodarstwa rolnego zgodnie z zapisem konstytucji art. 65. Od lutego czekaliśmy na decyzję. Trwały konsultacje, rozmowy. I pan prezydent wyraził swoją gotowość i w tejże umowie programowej zawarliśmy taki akapit, że pan prezydent wystąpi z inicjatywą ustawodawczą dotyczącą tegoż naszego projektu. O to walczyliśmy wiele lat i mam nadzieję, że wreszcie to nam się uda. Oczywiście prezydent Andrzej Duda musi wygrać wybory – powiedziała poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Gość audycji „Aktualności dnia” przypomniała ustawę o wieku emerytalnym za czasów rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

– Kandydat Platformy deklarował, że zmieni wiek emerytalny, że wrócimy do tego zwiększonego wieku emerytalnego. Więc absolutnie mogę z całą sumiennością powiedzieć, że jedynie Andrzej Duda, kiedy tak naprawdę z wyniku jego projektu został przywrócony wiek emerytalny dla kobiet – 60 lat i mężczyzn – 65 lat w naszym kraju, tylko on jest gwarantem tego, że to będzie obowiązywało i że powstaną nowe projekty. Projekt ustawy stażowej, na którą czeka wiele pracowników ubezpieczonych w ZUS, do którego prezydent też jest zdeklarowany – podkreśliła Teresa Hałas.

Aż o ponad 3 mld euro więcej niż planowano otrzymają polscy rolnicy w nowej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej. Tak zakłada najnowsza propozycja Komisji Europejskiej. [więcej]

– Bardzo się cieszymy, że pan Janusz Wojciechowski jest komisarzem ds. rolnictwa i mamy do niego zaufanie. Po wczorajszym spotkaniu możemy optymistyczniej spojrzeć na tę politykę, która się kreuje w Unii Europejskiej, a która będzie dedykowała pewne zwiększone środki na rozwój naszego rolnictwa. Pan komisarz zapewnił, że polityka, w której on ma w tej chwili swoją rolę do jej kreowania czy w pewnych momentach do ostrzejszej wymiany zdań czy walki, gwarantuje nam rozwój gospodarstw głównie rodzinnych, ale też w tej nowej polityce unijnej mówi się o rozwoju małych i średnich gospodarstw, gospodarstw ekologicznych – wskazała przewodnicząca NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Komisja Europejska 20 maja br. przyjęła Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów: Strategia „od pola do stołu” na rzecz sprawiedliwego, zdrowego i przyjaznego dla środowiska systemu żywnościowego. [więcej]

Gość Radia Maryja zauważyła, że „jeśli chodzi o tereny zazielenienia, to w Polsce tych terenów zielonych jest bardzo wiele i poziom ich jest zadawalający”.

– Pan komisarz pokazał nam taki argument, że inne państwa buntują się w skali Europy, że to oni będą musieli – i tu pełna zgoda – ograniczać bardziej nawożenie, chemizację gleby, żeby ta gleba odpoczęła. Tu argument jest w sedno. (…) W naszym kraju nie ma tyle nawożenia, co w innych państwach i to jest priorytet. (…) Ziemia powinna rodzić. Wygląda to bardzo źle, jak takie odłogi leżą, a tych odłogów już trochę jest. Są też grunty zakupione przez ludzi spoza rolnictwa, którzy pracują w innych zawodach i one są odłogowane. Np. zbocza górskie czy tamtejsze tereny odłogowane są przez właścicieli wydzierżawiane właścicielom stada owiec, które je wypasają i oni mają czyste pole, nie muszą nic z tym gruntem robić, żeby uzyskać dopłaty. To jest taka kooperacja, która ma miejsce, a nie jest to do końca sprawiedliwe – podsumowała poseł Teresa Hałas.

Całą rozmowę z wtorkowej audycji „Aktualności dnia” z udziałem Teresy Hałas można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl