W Warszawie odbyła się XII sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczpospolitej Polskiej i Ukrainy

W Warszawie odbyła się we wtorek XII sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczpospolitej Polskiej i Ukrainy. Podczas obrad omówiono m.in. działania podejmowane w związku z pandemią Covid-19, a także współpracy w zakresie infrastruktury, wojskowości czy energetyki.

Spotkanie ze względu na sytuację epidemiczną miało charakter wideokonferencji. Stronie polskiej przewodniczył wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, a delegacji ukraińskiej ambasador Andriej Deszczyca.

Główne kwestie poruszone podczas Sesji zrelacjonował na konferencji wicemarszałek Sejmu RP, Ryszard Terlecki.

– Najważniejsza, po pierwsze, była sytuacja związana z pandemią w obu naszych krajach. Po drugie, związana z tym, co będzie potem – z wychodzeniem z kryzysu. Omawialiśmy zarówno sprawę współpracy medycznej, humanitarnej, jak i komunikacji między naszymi krajami, przejść granicznych, połączeń kolejowych, drogowych i lotniczych. To były najważniejsze tematy choć nie wyczerpały one zakresu dyskusji. Omawialiśmy też sprawy dotyczące oświaty i historii – powiedział Ryszard Terlecki.

W kwestiach historycznych w tym roku przypada rocznica sojuszu polsko- ukraińskiego. Omówiono planowane z tym wydarzenia na najbliższe miesiące.

Po obradach przyjęto Wspólną Deklarację Zgromadzenia Parlamentarnego.

RIRM

drukuj