fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] T. Chróstny: Nie dajmy się zwieść rażąco niskim cenom

Przede wszystkim powinniśmy dokładnie przemyśleć każdy zakup. To podstawa, żebyśmy kontrolowali tzw. zakupy impulsywne, które robimy pod wpływem wysokiego rabatu lub rzekomej okazji – wskazał Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, podczas audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Za kilka dni rozpoczną się wielkie wyprzedaże w sklepach, czyli Black Friday i Cyber Monday. Jednak, jak się okazuje, nie zawsze są to korzystne promocje i wyprzedaże, lecz okazja do oszustw i nadużyć ze strony nieuczciwych sprzedawców.  O tym, na co należy zwrócić szczególną uwagę, mówił na antenie Radia Maryja prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– Przede wszystkim powinniśmy dokładnie przemyśleć każdy zakup. To podstawa, żebyśmy kontrolowali tzw. zakupy impulsywne, które robimy pod wpływem wysokiego rabatu lub rzekomej okazji. Przedsiębiorcy doskonale wiedzą o tym, że są to skuteczne narzędzia. Ponadto przed wyprzedażami zweryfikujmy, ile rzeczywiście kosztują dane produkty, byśmy później nie dali się zwieść rzekomym obniżkom o 50, 70 proc. lub trzy produkty w cenie jednego – powiedział Tomasz Chróstny.

Gość audycji „Aktualności dnia” polecił również, by przed dokonaniem zakupu zweryfikować producenta, aby w razie konieczności móc się z nim skontaktować.

– Pamiętajmy, że w przypadku zakupów stacjonarnych, to czy będziemy mogli zwrócić towar, zależy od dobrej woli sprzedającego. Dlatego przed zakupem zapytajmy o możliwość zwrotu. W przypadku zakupów przez internet zawsze przysługuje nam 14 dni na zwrot produktu, licząc od dnia odebrania towaru (…). Nie dajmy się zwieść rażąco niskim cenom – wskazał rozmówca Radia Maryja.

Od wielu lat poważnym zagrożeniem dla konsumentów są również pokazy handlowe. Coraz częściej ofiarami oszustów nie są już tylko seniorzy, ale i ludzie w młodym wieku.

– Wielokrotnie podejmowaliśmy działania wobec podmiotów, które wprost oszukują konsumentów podczas pokazów handlowych. Najczęściej utrudniają oni odstąpienie od zawartych umów. W kwestii pokazów mam dobrą radę, aby najlepiej w ogóle na nie nie chodzić (…). Jako Urząd przygotowaliśmy przepisy i jesteśmy w procesie legislacyjnym, aby wyeliminować najważniejsze patologie wykorzystywane przez nieuczciwych sprzedawców i przedsiębiorców – wyjaśnił prezes UOKiK.

Jednym z rozwiązań zawartych w zmianach prawnych proponowanych przez UOKiK jest zakaz sprzedaży produktów leczniczych na pokazach handlowych. Oszuści podczas pokazów oferują bardzo często różne medykamenty oraz sprzęt medyczny, powołując się na nierzetelne badania.

– Nieuczciwi sprzedawcy przedstawiają nieprawdziwe badania medyczne, sfałszowane certyfikaty lub powołują się na autorytety profesorów i lekarzy, którzy często w ogóle nie istnieją – powiedział gość audycji „Aktualności dnia”.

Audycja z udziałem prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl