logo

fot. www.compensa.pl

Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie zmieni warunki umów na korzystniejsze dla konsumentów

Po uwagach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie zmieni definicję oddziału intensywnej opieki medycznej oraz pobytu na OIOM.

Do UOKiK-u trafiła skarga na odmowę wypłaty świadczenia przez Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie. Konsument miał wykupione ubezpieczenie m.in. na wypadek pobytu na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej. Gdy jednak znalazł się na Oddziale Intensywnej Opieki Kardiologicznej, ubezpieczyciel odmówił mu wypłaty świadczenia. Wskazał, że w warunkach znalazł się zapis, by pacjent, pozostając pod opieką specjalistów anestezjologów i intensywnej terapii, nie przebywał na oddziale kardiologicznym, neurologicznym i diabetologicznym.

– Tymczasem coraz częściej przyjmowana procedura ratowania życia zakłada praktykę, zgodnie z którą pacjent, który np. wcześniej chorował na serce, w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia od razu kierowany jest na oddział kardiologiczny i tam poddawany jest intensywnej terapii kardiologicznej – mówił Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Kluczowe jest to, by pacjent jak najszybciej trafił w ręce specjalistów w danej dziedzinie, którzy mają wiedzę i odpowiedni sprzęt, aby uratować mu życie – dodał prezes UOKiK-u. Po interwencji Urzędu, Compensa zmieni warunki umów z konsumentami.

– Nowe nie będą już narzucać wymogu wyłącznego pozostawania w trakcie leczenia pod nadzorem anestezjologów i specjalistów intensywnej terapii ani wykluczać poddania ubezpieczonego intensywnej terapii na innych oddziałach takich jak: kardiologiczne, neurologiczne czy diabetologiczne – podsumował Tomasz Chróstny.

Spółka ma zmienić definicje najpóźniej do końca tego roku. Compensa rozpatrzy również wnioski, które od 2018 roku odrzuciła, a które na nowych zasadach miałyby szansę powodzenia. Tacy poszkodowani będą mogli zawnioskować o ponownie rozpatrzenie sprawy.

TV Trwam News

drukuj