fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] T. Chróstny: Przygotowaliśmy specjalny kalkulator, gdzie każdy z nas może sprawdzić jak wzrost stóp procentowych wpłynie na miesięczne obciążenie

Przygotowaliśmy specjalny kalkulator, gdzie każdy z nas może wpisać kwotę kredytu, okres, jaki pozostał do spłaty czy wysokość bądź jej oprocentowanie po to, aby następnie sprawdzić, jak wzrost stóp procentowych o pół punktu procentowego, o punkt procentowy aż do 5 punktów procentowych wpłynie na miesięczne obciążenie – mówił w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaleca rozwagę przy kupnie nieruchomości na kredyt. Zdaniem Urzędu, przy braniu długoletniej pożyczki należy liczyć się m.in. z ryzykiem spadku cen i wartości mieszkania. Prezes UOKiK wskazał, żeby przy tego typu decyzjach brać pod uwagę wiele czynników.

– Są to między innymi takie elementy jak zmiana stóp procentowych, przede wszystkim jeżeli chodzi o możliwości ich podwyższenia, bo mamy obecnie historycznie najniższe stopy procentowe, ale także jeżeli chodzi o zmianę wartości przedmiotu zabezpieczenia kredytu, a zatem nieruchomości, która w przyszłości może spaść – zwrócił uwagę rozmówca Radia Maryja.

Zaznaczył, że wówczas bank ma pewne prawa, które mogą wpłynąć na sytuację konsumentów.

– Czy to związane z żądaniem dodatkowego zabezpieczenia, czy podwyższenie marży kredytu, która też może dodatkowo podwyższyć samą ratę. To są elementy, które jako konsumenci powinniśmy brać pod uwagę – wyjaśnił prezes UOKiK.

Urząd przygotował specjalny mechanizm dla osób, które chcą zaciągnąć kredyt.

– Często zaciągając kredyt czy podejmując tę decyzję zastanawiamy się, jak zmiana stopy procentowej wpłynie na wysokość płaconych przez nas rat bądź – w sytuacji, gdy już teraz mamy kredyt – jak zmieni się nasza zdolność do tego, by regulować te zobowiązania finansowe w ujęciu miesięcznym. Stąd na stronie [finanse.uokik.gov.pl] przygotowaliśmy specjalny kalkulator, gdzie każdy z nas może wpisać kwotę kredytu, okres, jaki pozostał do spłaty czy wysokość bądź jej oprocentowanie po to, aby następnie sprawdzić, jak wzrost stóp procentowych o pół punktu procentowego, o punkt procentowy aż do 5 punktów procentowych wpłynie na miesięczne obciążenie – mówił Tomasz Chróstny.

Całość rozmowy z „Aktualności dnia” jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl