Fot. Mariusz Cieszewski/MSZ

W październiku VIII etap badań archeologicznych na Westerplatte

W październiku br. rozpocznie się VIII etap badań archeologicznych na Westerplatte – poinformowali przedstawiciele Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Archeolodzy dokończą prace dokumentacyjne związane z realizacją nowego cmentarza, będą też prowadzić poszukiwania miejsca spoczynku legionisty Mieczysława Krzaka.

Filip Kuczma, kierownik działu archeologicznego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wyjaśnił, że w trakcie tego etapu przebadany zostanie obszar o łącznej powierzchni 300 m2.

– Będziemy kończyć dokumentację obszaru przyszłego cmentarza Obrońców Westerplatte. Będziemy również kontynuować naszą misję – rozpoczętą w 2019 roku – która polega na odkryciu szczątków wszystkich westerplatczyków poległych w trakcie siedmiodniowej obrony Westerplatte we wrześniu 1939 roku. W związku z tym planujemy również otworzyć cztery wykopy w lokalizacjach wybranych na podstawie kwerend archiwalnych. Spodziewamy się odkryć szczątki legionisty Mieczysława Krzaka, który najprawdopodobniej zginął 2 września 1939 roku w okolicy placówki „Ford” – poinformował Filip Kuczma.

Ponadto, w trakcie VIII etapu zostaną przeprowadzone kompleksowe badania geofizyczne na terenie półwyspu, obejmujące łącznie powierzchnię ponad 9 ha. Badania mają potrwać trzy miesiące.

W trakcie dotychczas zrealizowanych etapów badań archeologicznych i prac saperskich muzeum pozyskało ponad 50 tys. zabytków, z czego niemal 25 tys. to artefakty o dużej wartość historycznej i ekspozycyjnej.

Nowe muzeum będzie powstawać etapami. Całość ma być gotowa do 2027 r. Koszt inwestycji to ok. 200 mln zł.

RIRM

drukuj