fot. PAP/Tomasz Gzell

Trwają prace nad specustawą dot. Westerplatte

W Senacie trwają prace nad specustawą dotyczącą zagospodarowania terenu na Westerplatte. Po wczorajszej debacie projekt wrócił do komisji.

W związku ze zgłoszeniem podczas debaty wniosków o charakterze legislacyjnym ustawa została skierowana z powrotem do komisji, która ponownie rozpatrzy wniosek. Ustawa tworzy – zdaniem opozycji – spór wokół miejsca, które powinno łączyć. Z kolei senatorowie PiS wskazują, że obecnie teren ten jest zaniedbany, a jako miejsce ważne dla wszystkich Polaków powinien być należycie zagospodarowany. Według zapisów, Skarb Państwa będzie mógł przejąć tereny na Westerplatte. Właścicielem gruntów w większości jest obecnie miasto Gdańsk. Rząd chce w tym miejscu zbudować oddział Muzeum II Wojny Światowej. Na półwyspie miałoby powstać muzeum plenerowe oraz zrekonstruowane obiekty zniszczone w czasie wojny, między innymi stacja zawiadowcy i magazyn amunicji. Wiceminister kultury Jarosław Sellin zaznacza, że zmiany na terenie Westerplatte będą podkreślać polskość tego miejsca.

– Żeby nie budować jakiegoś sentymentu i pozytywnego kultu Wolnego Miasta Gdańska, bo taki trend niestety w polityce historycznej miasta Gdańska dostrzega – rondo Wolnego Miasta Gdańska, osiedle Wolnego Miasta Gdańska, odtwarzane słupy graniczne. Uważam, że 1000-letniej historii Gdańska, który jest koroną na mapie Polski i jej dziejów, Wolne Miasto Gdańsk był jednym z najbardziej hańbiących okresów – mówi Jarosław Sellin.

W ubiegły czwartek specustawę przyjął Sejm. Głosowanie w Senacie nad projektem odbędzie się pod koniec posiedzenia. Jeśli Senat przyjmie przepisy z poprawkami, projekt wróci do Sejmu.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl