fot. PAP/Jan Dzban

Mieczysław Jałowiecki, pierwszy delegat rządu niepodległej RP, spoczął w Gdańsku

W Gdańsku spoczęły prochy Mieczysława Jałowieckiego. To człowiek, który w 1919 r. kupił dla Polski od Niemców działkę na Westerplatte. Na niej powstała Wojskowa Składnica Tranzytowa.

Mieczysław Jałowiecki – arystokrata, agronom, dyplomata i urzędnik państwowy. Swoja działalność publiczną rozpoczynał w carskiej Rosji, ale kiedy rodziła się wolna Polska, zaangażował się w jej odbudowę. Talenty organizacyjne i intelektualne księcia Jałowieckiego docenili premier Ignacy Paderewski i minister aprowizacji, Antoni Miśkiewicz.

Powierzono mu bardzo trudną misję organizowania transferu dostaw żywności ze Stanów Zjednoczonych przez Gdańsk do Polski – mówi prof. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Wykonując te zdania, Mieczysław Jałowiecki zaobserwował,  że niepewni swojej przyszłości w Gdańsku Niemcy wyprzedają swoje nieruchomości.

W związku z tym, wykorzystując pomoc miejscowej ludności polsko kaszubskiej, Jałowiecki i jego ludzie zakupili szereg nieruchomości na terenie Gdańska, w tym tą najbardziej znaną, mianowicie leżącą na terenie półwyspu Westerplatte – zaznacza dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Zakup działki na Westerplatte to była wielka zasługa Mieczysława Jałowieckiego dla Polski. Dlatego polskie władze zdecydowały o sprowadzeniu prochów księcia Jałowieckiego i jego małżonki z Wielkiej Brytanii do Polski.

Polska stara się sprowadzać tych, którzy powinni spoczywać na polskiej ziemi, ale losy powojenne na to nie pozwoliły – zauważa Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

O upamiętnienie w Polsce Mieczysława Jałowieckiego starał się prawnuk, Andrzej Jałowiecki, mieszkający w Australii.

Mogę tutaj być dumny z mojego nazwiska, ludzie mogą je wymówić, a jeszcze nazwisko jest połączone z taką niesamowitą historią – podkreśla Andrzej Jałowiecki, prawnuk Mieczysława Jałowieckiego.

W ostatnich latach do Polski sprowadzono prochy między innymi trzech prezydentów na uchodźstwie : Władysława Raczkiewicza, Augusta Zalewskiego i Stanisława Ostrowskiego. W 2018 r. wróciły prochy dowódcy obrony Wybrzeża w 1939 roku, wiceadmirała Józefa Unruga.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl