fot. twitter.com/KaziSmolinski

[TYLKO U NAS] K. Smoliński: Westerplatte jest symbolem Polski, nie tylko Gdańska

Westerplatte jest symbolem Polski, nie tylko Gdańska – zaznaczył Kazimierz Smoliński, poseł i członek sejmowej komisji ds. wyłudzeń VAT, na antenie Radia Maryja, komentując konflikt rządu i władz miasta Gdańsk o zajęcie się terenami Westerplatte.

Sejmowa Komisja Infrastruktury przyjęła projekt specustawy, która ma usprawnić budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Projekt krytykują radni Koalicji Europejskiej i prezydent tego miasta. Ich zdaniem rząd chce Gdańskowi ukraść Westerplatte.

Gość Radia Maryja zaznacza, że rząd nie chce niczego sobie przywłaszczać. Ustawa ma na celu renowacje tych terenów i jak najszybsze wybudowanie muzeum.

Niczego nie chcemy zabrać. Westerplatte jest symbolem nie tylko Gdańska, to jest symbol Polski i symbol znany na świecie jako początek II wojny światowej. Miasto przez 30 lat nie potrafiło nic zrobić z tym terenem i tam – zamiast być polem bitwy, z którego możemy być dumni – następuje praktycznie z roku na rok degradacja tego terenu. Z tego powodu zapadła decyzja, że my jako posłowie zdecydowaliśmy się wnieść projekt poselski, żeby tę sprawę rozwiązać ostatecznie. […] Projekt ten pozwoli nam zbudować i odbudować, część obiektów i przeznaczyć je na cele muzealne – mówił Kazimierz Smoliński.

Polityk wspomniał również o konferencji poświęconej problemowi Westerplatte, na której z innymi posłami pokazał zdjęcia tego miejsca, które pokazują stan, w jakim znalazły się te historyczne tereny.

Cała Polska się dowiedziała, jak miasto Gdańsk dba o ten teren. Po tej konferencji okazało się, że można sprzątnąć śmieci, natomiast wszystkie te ruiny, które tam są, włącznie z Szańcem Mewim – gdzie rozpoczęła się agresja na Westerplatte – to jest ruina. Ruina, która degraduje się z roku na rok. Ruiny koszar, gdzie ludzie wchodzą pod zarywające się stropy – to nie ma nic wspólnego z polem bitwy, które było 7 września 1939 roku – powiedział Kazimierz Smoliński.

Poseł zaznacza, że wszystko jest na dobrej drodze, by zając się tym miejscem i godnie upamiętnić ofiary, których krew wsiąkła w te ziemie.

– Komisja Infrastruktury przegłosowała ten projekt, przy sprzeciwie posłów Platformy Obywatelskiej, wszystkie inne kluby to poparły, także ja, jako przedstawiciel wnioskodawców, jestem pewny, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu ustawa zostanie przyjęta i zostanie tam wybudowane muzeum, które godnie upamiętni naszych bohaterów – podkreślał Kazimierz Smoliński.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem Kazimierza Smolińskiego można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj