fot. PAP/Piotr Nowak

Sejmowa komisja przyjęła projekt specustawy o Westerplatte

Sejmowa Komisja Infrastruktury przyjęła we wtorek projekt specustawy, która ma „usprawnić” budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku.

Projekt krytykują m.in. radni klubu Koalicji Obywatelskiej w Gdańsku z prezydent tego miasta Aleksandrą Dulkiewicz. Ich zdaniem, rząd chce przywłaszczyć sobie Westerplatte.

Poseł PiS Kazimierz Smoliński uzasadniając projekt ustawy mówił, że Westerplatte nie wygląda tak, jak powinno.

– Sposób zagospodarowania tego terenu nie ma nic wspólnego z tym, jakim powinno być pole bitwy, która zakończyła się 7 września 1939 roku. Ten stan, który tam jest, nie ma nic wspólnego z tym stanem, który był w dniu zakończenia walk na tym polu bitwy. Pola bitwy, które są na świecie, są z reguły czy w większości, jak nie w całości, właśnie w takim stanie, w jakim te bitwy się zakończyły. Trudno po tym stanie, który tam jest, wyobrazić sobie ten heroizm żołnierzy, którzy bronili tego terenu – zaznaczył poseł Kazimierz Smoliński.

Projekt specustawy o Westerplatte wpłynął do Sejmu w maju. Za projektem opowiedział się dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Karol Nawrocki. Podczas obrad Komisji Infrastruktury wskazał, że „projekt ustawy dotyczący budowy muzeum jest odpowiedzią na wieloletnią niemoc i niechęć władzy wobec Westerplatte”.

Sprzeciw wobec projektu wyraziła m.in. prezydent Gdańska. Aleksandra Dulkiewicz przybyła na posiedzenie sejmowej komisji.

W przyszły wtorek ma dojść do spotkania wiceministra kultury Jarosława Sellina z prezydent Gdańska. Polityk zapowiedział, że będzie namawiał ją na spokojną rozmowę o tym, jak można wspólnie zbudować Muzeum Westerplatte.

RIRM

drukuj