fot. tv trwam

Dr K. Nawrocki: Jedynie specustawa jest narzędziem, które uszeregowałoby sytuację na Westerplatte

Jedynie specustawa jest narzędziem, które uszeregowałoby sytuację na Westerplatte, nie tylko pod względem formalno-prawnym; umożliwiłoby także udaną, przyspieszoną inwestycję na Westerplatte – powiedział dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Karol Nawrocki skomentował w TVP Info wtorkowe rozmowy wiceministra kultury Jarosława Sellina z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz ws. Muzeum Westerplatte.

„Mam pozytywne wrażenie po tych rozmowach” – stwierdził Karol Nawrocki i dodał, że podczas spotkania Jarosław Sellin powtórzył propozycję zaangażowania samorządów do prac nad koncepcją inwestycji.

Karol Nawrocki ocenił, że promesę 150 mln zł na budowę na Westerplatte muzeum na pewno chętnie przyjąłby każdy burmistrz, prezydent w Polsce i „byłby szczęśliwy z takiej otwartości rządu na inwestycje, tym bardziej jeśli mówimy o tak symbolicznym i ważnym miejscu jak Westerplatte”.

Dodał, że jego zdaniem jedynie „specustawa jest narzędziem, które uszeregowałoby sytuację na Westerplatte, nie tylko pod względem formalno-prawnym, ale umożliwiłoby także udaną, przyspieszoną inwestycję na Westerplatte. Ta specustawa ma możliwość zająć się Westerplatte także pod względem koncepcyjnym. Muzeum II Wojny Światowej jest w niej wskazane jako inwestor”.

Pytany o to jak skomentuje warunki prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, które przedstawiła na spotkaniu z Jarosławem Sellinem, powiedział , że „to są warunki, które najprawdopodobniej nie doczekają się realizacji”.

Chodzi m.in. o propozycję, o której Dulkiewicz mówiła po spotkaniu z Sellinem: „Moja propozycja jest taka, że współtworzymy tę instytucję, czyli bierzemy wspólnie za nią odpowiedzialność. Wspólnie bierzemy odpowiedzialność za kształt upamiętnienia, za kształt wystawy, ale także współprowadzimy tę instytucję. Mam nadzieję, że pan minister tę ofertę rozważy”. W jej ocenie wiąże się to z tym, że prace nad projektem specustawy ws. Muzeum Westerplatte powinny zostać wstrzymane.

Karol Nawrocki powiedział, że „prace nad poselskim projektem specustawy już trwają, ma się odbyć drugie czytanie”.

„Byłoby to ze szkodą dla muzeum i Westerplatte. Muzeum II Wojny Światowej jest państwową instytucją kultury, wobec czego współprowadzenie tej instytucji byłoby niemożliwe. Mam nadzieję, że pani prezydent skorzysta z propozycji pana ministra, żeby wejść do komitetu honorowego i mieć wpływ na to, co będzie się działo na Westerplatte” – dodał.

Projekt specustawy dotyczy „inwestycji w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku”. Według autorów propozycji ma ona usprawnić budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku.

PAP/RIRM

drukuj