fot. PAP/Tytus Żmijewski

[TYLKO U NAS] Sz. Wójcik: Trzeba powiedzieć wprost, że na wsi dzieje się po prostu źle, mimo że dochodzi obecnie do jednoczenia się rolników z całej Europy

Trzeba powiedzieć wprost, że na wsi dzieje się po prostu źle, mimo że dochodzi obecnie do jednoczenia się rolników z całej Europy. Rolnicy nie byli do tej pory słuchani w dostateczny sposób. (…) Zjednoczenie rolników Europy jest niczym innym jak krzykiem rozpaczy o pomoc, ale także jasnym postawieniem granicy. Przyszedł czas na to, żeby rolnicy wreszcie zaczęli bronić samych siebie. Zagrożenie idzie dzisiaj z Brukseli, Komisji Europejskiej. (…) Jeśli europejskie rolnictwo zostanie zniszczone, to ktoś zajmie jego miejsce. Nadal będziemy musieli jeść. Konsumenci europejscy zapłacą za to zdrowiem oraz pieniędzmi – powiedział Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, w programie „Wieś – to też Polska” na antenie TV Trwam.

Zbliżamy się do końca 2021 roku. To czas na podsumowanie roku z perspektywy polskich rolników. [czytaj więcej]

– Trzeba zwrócić uwagę na to, iż nie był to łatwy rok dla polskich producentów rolnych, dlatego że działo się bardzo dużo rzeczy negatywnych, a za mało było rzeczy pozytywnych. Bardzo biernie i pasywnie podeszliśmy do wielu tematów jak np. Europejskiego Zielonego Ładu i tego, co przed nami. Już teraz bardzo dużo mówi się, iż przed nami podwyżki cen za energię. Przygotowując święta, zwracaliśmy uwagę, jak drastycznie wzrosły ceny produktów produkowanych w Polsce. Na dobrą sprawę zabrakło refleksji, co będzie w przyszłym roku z polskim rolnictwem i cenami żywności – wskazała Monika Przeworska.

– Od tego, jaka jest sytuacja polskich gospodarstw rolnych, zależy to, jak będzie wyglądał nadchodzący rok. Z przykrością trzeba stwierdzić, że kończący się rok był bardzo trudny. 2021 rok był rekordowy, jeśli chodzi o występowanie chorób zakaźnych zwalczanych z urzędu – zaakcentowała dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

Rolnicy są grupą, która była wielokrotnie atakowana w 2021 roku.

– Mamy dzisiaj do czynienia z bardzo dużym atakiem na rolnictwo polskie oraz europejskie. Przed nami znajduje się szereg nowych problemów. Widzimy doskonale, że organizacje antyhodowlane bardzo mocno rozpychają się, chociażby w Brukseli, wywierając ogromny wpływ na rolnictwo. Niestety rolnicy muszą za to wszystko płacić – mówił Szczepan Wójcik.

https://twitter.com/Swiat_Rolnika/status/1475385000157753348

– Trzeba powiedzieć wprost, że na wsi dzieje się po prostu źle, mimo że dochodzi obecnie do jednoczenia się rolników z całej Europy. Rolnicy nie byli do tej pory słuchani w dostateczny sposób. 2021 rok był bardzo ważnym rokiem, chociażby ze względu na deklaracje Zjednoczonej Prawicy dot. wycofania się z „Piątki dla zwierząt”, czyli bardzo szkodliwej ustawy, która chciała uderzyć w rolnictwo – dodał prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

Rolnicy z krajów członkowskich Unii Europejskich zadecydowali właśnie w 2021 roku, że nadszedł czas, aby sprawy wziąć w swoje ręce. W 2022 roku odbędzie się międzynarodowy protest rolników.

– To była odpowiedź na to, co dzisiaj dzieje się z rolnictwem europejskim. Zjednoczenie rolników Europy jest niczym innym jak krzykiem rozpaczy o pomoc, ale także jasnym postawieniem granicy. Przyszedł czas na to, żeby rolnicy wreszcie zaczęli bronić samych siebie. Zagrożenie idzie dzisiaj z Brukseli, Komisji Europejskiej. (…) Zarówno polskie, jak i europejskie rolnictwo musi dzisiaj stanąć do walki z ideologią. Realizowaniem tejże lewicowej ideologii jest to wszystko, co jest nam dzisiaj proponowane przez Brukselę – wskazał Szczepan Wójcik.

– Jeśli europejskie rolnictwo zostanie zniszczone, to ktoś zajmie jego miejsce. Nadal będziemy musieli jeść. Konsumenci europejscy zapłacą za to zdrowiem oraz pieniędzmi. (…) Rolnicy są tak wściekli na to, co się dzieje, że ich gospodarstwa są zamykane, firmy atakowane, a oni sami są obwiniani za wszystko, że postanowili bardzo szybko się przyłączyć i odpowiedzieć na nasz apel – podsumował gość TV Trwam.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl