fot. isp-modzelewski.pl

[TYLKO U NAS] Prof. W. Modzelewski: Problem mieszkań ludzi młodych to jest jeden z najważniejszych problemów naszego kraju i naszej drogi wyjścia z kryzysu demograficznego

Sensem ciągłości każdego państwa jest to, że każde kolejne pokolenie wierzy w ciągłość życia i sens tego państwa. (…) Problem mieszkań ludzi młodych to jest jeden z najważniejszych problemów naszego kraju i naszej drogi wyjścia z kryzysu demograficznego, kryzysu migracyjnego i stworzenia przyszłości – mówił prof. Witold Modzelewski, ekonomista, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Ekonomista prof. Witold Modzelewski wskazał, że brak pracy lub praca, która nie daje pewnej życiowej stabilizacji już od 30 lat jest powodem, dla którego Polacy opuszczają swój kraj.

– Wiemy, że przez 30 lat naszej najnowszej historii perspektywa braku pracy lub pracy niskopłatnej dla młodego człowieka, relatywnie dużo gorzej opłacanej niż w dostępnych rynkach obcych państw, powodowała, że straciliśmy praktycznie 2 mln ludzi, czyli prawie dwa pokolenia, które nie uwierzyły w perspektywę kraju – zaznaczył prof. Witold Modzelewski.

Na migracje Polaków mają też wpływ problemy mieszkaniowe.

– Sensem ciągłości każdego państwa jest to, że każde kolejne pokolenie wierzy w ciągłość życia i sens tego państwa. (…) Problem mieszkań ludzi młodych to jest jeden z najważniejszych problemów naszego kraju i naszej drogi wyjścia z kryzysu demograficznego, kryzysu migracyjnego i stworzenia przyszłości – podkreślił ekonomista.

Gość „Aktualności dnia” zaznaczył, że Polacy wolą nabywać mieszkania na własność niż je wynajmować, przez co szukają stabilizacji materialnej poza granicami kraju.

– To prawda, że się to trochę zmieniło, ale ciągle jesteśmy bardzo konserwatywni pod tym względem, bo kolejne pokolenia chcą mieć własne mieszkanie, nie chcą żyć, wynajmując lokale mieszkalne. Pamiętajmy, że większość starej Europy zbudowało swoją wizję rynku mieszkaniowego, jako rynku mieszkań przeznaczonych na wynajem, czyli większość ludzi wynajmuje i to jest stan stabilny. My jesteśmy trochę inni. Szukamy pewnej stabilizacji materialnej, w której mieszkanie jest czymś niezmiernie istotnym i własnym – stwierdził prof. Witold Modzelewski.

Ekonomista wskazał, że te dwa czynniki: brak dobrze płatnej pracy i stabilna sytuacja mieszkaniowa wpływają na migracje zagraniczne Polaków.

– Jeżeli mam szansę na pracę albo mogę mieć szansę na pracę i ta praca będzie pracą, która zapewni mi w bliskiej perspektywie możliwość utrzymania nie tylko siebie, ale i swojej rodziny. (…) A z drugiej strony, jest jakaś wizja nabycia mieszkania jako tego drugiego filaru stabilizującego nasze podstawy życiowe, to wtedy mamy szansę zahamować – co się już trochę udaje, ale jest jeszcze dużo do zrobienia – procesy migracyjne, czyli ucieczki do państw o wyższym poziomie dochodów – powiedział gość Radia Maryja.

Całość rozmowy z prof. Witoldem Modzelewskim z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl