fot. isp-modzelewski.pl

[TYLKO U NAS] Prof. W. Modzelewski o założeniach budżetowych na 2021 rok: Najważniejsze jest to, że rząd zakłada wzrost gospodarczy w 2021 roku

Te założenia zakładają, że rok 2021 będzie lepszy od obecnego. 4 procent rok do roku, to duży przyrost. Mamy szansę się do tego zbliżyć. Najważniejsze jest to, że rząd zakłada wzrost gospodarczy w 2021 roku. Rząd ma wizję szybkiego wyjścia z koronakryzysu – powiedział ekonomista prof. Witold Modzelewski w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.  

Rada Ministrów przyjęła wczoraj założenia do projektu budżetu na 2021 rok. Jest to budżet ustalany po epidemii koronawirusa. Do najważniejszych ustaleń należy założenie wzrostu PKB o 4 procent, inflacji o 1,8 procent, minimalne wynagrodzenie za płacę wyniesie 2800 złotych, a minimalna stawka godzinowa wzrośnie do 18 złotych 30 groszy. Do tego waloryzacja emerytur i rent wyniesie 103 procent.

– Te założenia zakładają, że rok 2021 będzie lepszy od obecnego. 4 procent rok do roku, to duży przyrost. Mamy szansę się do tego zbliżyć. Najważniejsze jest to, że rząd zakłada wzrost gospodarczy w 2021 roku. Rząd ma wizję szybkiego wyjścia z koronakryzysu. Bardzo ważne jest to, aby konsekwentnie i umiejętnie dostosować się do sytuacji i podtrzymania programów wspierających popyt wewnętrzny, chroniących miejsca pracy. Nie miejmy złudzeń, bez tego się nie obejdziemy – zwrócił uwagę prof. Witold Modzelewski.

Ekonomista podkreślił, że konsekwentna polityka gospodarcza zapewni bezpieczeństwo ekonomiczno-gospodarcze w Polsce.

– Tylko konsekwentne działania zapewnią nam bezpieczeństwo. To brzmi banalnie, ale chodzi o to, że będziemy potrafili dostosować instrumenty do zmieniających się okoliczności. Teraz czas na wsparcie sektorowe, to znaczy, że więcej środków musimy skierować na tych najbardziej pokrzywdzonych. Powiem tak – oby się nam udało, bo mamy ogromną szansę na sukces – ocenił gość „Aktualności dnia”.

Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed drugą falą COVID-19 [więcej], ale jak ewentualny nawrót koronawirusa może wpłynąć na polską gospodarkę?

– Jeżeli ta fala nastąpi w tym roku, nie możemy też wykluczać przyszłego roku, to musimy zmienić sposób reakcji. Nie ma możliwości zamknięcia działalności, nie możemy dopuścić do kolejnego lockdownu. Oznacza to, że musimy wdrożyć jeszcze bardziej elastyczne i skuteczne metody życia z zarazą. Nie mogą być takie same, jak w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Nie możemy do nich wrócić, bo takie działania można podjąć tylko raz, to są wyjątki. Były to działania bardzo kosztowne w sensie ekonomicznym, ale skuteczne w złagodzeniu epidemii – powiedział prof. Witold Modzelewski.

Gość „Aktualności dnia” podkreślił, że do osiągnięcia założeń rządu niezbędna jest dyscyplina i konsekwencja w działaniu.

– Sukces wiąże się z wypracowaniem nowych sposobów walki z zagrożeniem epidemicznym. Istotne jest to, aby były to działania dużo mniej kosztowne w sensie ekonomicznym. Ufam, że zebranie doświadczenie pozwoli nam wypracować działania, które spotkają się z akceptacją społeczeństwa – dodał.

Całą rozmowę z prof. Witoldem Modzelewskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj