fot. twitter.com/WaldekKraska

[TYLKO U NAS] Wiceminister zdrowia W. Kraska: Stosowanie się do podstawowych restrykcji sanitarnych może uchronić nas przed drugą falą COVID-19

Musimy cały czas pamiętać o obowiązujących nas restrykcjach. Piękna pogoda i wakacje nie zwalniają nas przed zachowywaniem 2-metrowego dystansu i noszenie maseczek. Będąc w sklepach i w przestrzeni publicznej, zapominamy o tym. (…) Epidemiolodzy i eksperci przestrzegają nas przed drugą falą, która jest nieunikniona na jesień. Stosowanie się do podstawowych restrykcji sanitarnych może uchronić nas przed drugą falą koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia już się na to przygotowujepowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Wiceminister pochwalił postawę wiernych, którzy przestrzegają wymaganych restrykcji sanitarnych podczas nabożeństw kościelnych.

– Jestem zbudowany postawą w kościołach, jako katolik uczestniczący w Mszach świętych. Wierni stosują się bardzo rygorystycznie, wszyscy są w maseczkach, są płyny dezynfekujące. Księża przypominają o tych zaleceniach. Dbajmy nie tylko o siebie, ale przede wszystkim o innych, tym bardziej, że druga fala koronawirusa może niestety się pojawić – podkreślił Waldemar Kraska.

Gość „Aktualności dnia” poinformował o przygotowaniach Ministerstwa Zdrowia do ewentualnej drugiej fali COVID-19.

– Ministerstwo Zdrowia się już do tego przygotowuje. Powołaliśmy specjalny zespół, który w poniedziałek ma pierwsze posiedzenie. Chcemy już teraz wypracować pewną strategię. Jesteśmy świadomi , że jesienna fala może być groźna, ponieważ objawy COVID-19 są podobne do grypy. Musimy uzbroić szpitale w specjalne sposoby rozpoznawania tych chorób. Pamiętajmy o prostych zabiegach higienicznych. Po powrocie do domu z przestrzeni publicznej koniecznie umyjmy ręce. Woda z mydłem to jedyny dobry sposób, aby przerwać miejsce łańcucha epidemiologicznego. – przypomniał wiceszef resortu zdrowia.

Waldemar Kraska odniósł się do decyzji o poluzowaniu pewnych restrykcji sanitarnych.

– Poluzowaliśmy pewnie restrykcje ze względu na oczekiwania społeczne. W dalszym ciągu są to restrykcje, które zapewniają nam bezpieczeństwo. Jeżeli tego dystansu nie będziemy mogli zachować, to obowiązkowe jest noszenie maseczek. Gdziekolwiek jesteśmy – czy to park, kongres, w sklepie lub w autobusie – to ten dystans musimy zachowywać. Odpowiedzialność w tej kwestii na pewno nie spowoduje większej ilości zakażeń – zapewnił.

Gość Radia Maryja odniósł się także do kwestii tzw. ustawy cukrowej, której autorem jest Ministerstwo Zdrowia.

– Ta ustawa została niestety odrzucona przez Senat, jest to dobra ustawa. Na najbliższym posiedzeniu będzie ona procedowana. Chcemy, aby weszła w życie od 1 stycznia 2021 roku. Nakłada ona opłatę cukrową, chcemy zwiększyć opłatę za napoje alkoholowe, których objętość nie przekracza 300 ml. Cena zwiększy się o 1 zł na 100 ml płynu, w przypadku 200 ml zwiększy się o 2 zł. Widzimy, że jest to znacząca podwyżka. Jest to zmiana, która według nas ograniczy spożycie tych napojów, które są dla naszego zdrowia niebezpieczne – powiedział wiceminister zdrowia.

Wiceszef resortu odpowiedział, kiedy możemy spodziewać się realnych kształtów Funduszu Medycznego.

– Ustawa skierowana przez prezydenta Andrzeja Dudę jest bardzo dobrą ustawą. Fundusz ustawy przewiduje wypłatę 4 mld złotych rocznie. Suma przeznaczana będzie głównie w kierunku dzieci i młodzieży. Dzięki funduszowi medycznemu będzie możliwość opłacenia leczenia poza granicami naszego kraju. Chcemy te pieniądze przeznaczyć także na modernizację głównie szpitali onkologicznych i pediatrycznych oraz pulmonologicznych, a także uczelni medycznych. Wszystkie te miejsca potrzebują unowocześnienia. Z tych pieniędzy możemy także finansować modernizację szpitali powiatowych – zwrócił uwagę polityk.

Całą rozmowę z wiceministrem Waldemarem Kraską w „Aktualnościach dnia”  można odsłuchać tutaj.

radiomaryja.pl

drukuj