fot. isp-modzelewski.pl

[TYLKO U NAS] Prof. W. Modzelewski: Po wprowadzeniu zmian w składce zdrowotnej wszyscy poczujemy realny ciężar finansowania służby zdrowia

Proponowana w Polskim Ładzie zmiana związana ze składką zdrowotną jest zasadnicza. Będzie ona proporcjonalna do dochodu, a nie zryczałtowana. Sytuacja samozatrudnionych będzie podobna do sytuacji pracowników, jeśli chodzi o wielkość składki. To zamiana będąca drugą twarzą całego przedsięwzięcia, ponieważ wszyscy poczujemy realny ciężar finansowania służby zdrowia – powiedział prof. Witold Modzelewski, ekspert prawa podatkowego, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

1 października ustawy podatkowe związane z Polskim Ładem zostały przyjęte przez Sejm. Wielu komentatorów ocenia je jako największe zmiany w państwowych daninach od lat. Jednocześnie zaznacza się, że mało kto skorzysta na wprowadzanej podatkowej rewolucji.

– Większość zmian podatkowych przechodzi w zasadzie bez echa, a tu mamy do czynienia z burzliwą debatą. Opozycja często powtarza tezę, że większość straci na rozwiązaniach. To język polityki. Dla nas ważniejsze są fakty normatywne, czyli projekty (jeszcze nie prawo, bo nie zakończył się proces legislacyjny). Najważniejsze w nich jest to, że dla większości pracowników oraz emerytów i rencistów będzie to największe od 30 lat obniżenie opodatkowania dochodów. Przede wszystkim będzie to realizowane przez kwotę minimum wolnego, czyli nie będziemy płacić podatków do 30 tys. złotych. (…) Szacuje się, że blisko 9 mln osób fizycznych bezpośrednio skorzysta poprzez zwiększoną ilość gotówki, którą otrzymają od pracodawców oraz organów rentowych – powiedział prof. Witold Modzelewski.

Gość Radia Maryja odniósł się także do składek zdrowotnych, które – jak wskazał – „były daniną mającą niejako ukryty ciężar przez to, że większość składki odliczano od kwoty zaliczki na podatek”.

– Płaciliśmy, ale kwota była zrekompensowana niższym obciążeniem w podatku dochodowym, czyli składkę na ubezpieczenie zdrowotne odliczamy od zaliczki na podatek dochodowy. Natomiast dotyczyło to w zasadzie wszystkich. (…) Wprowadzono stawkę zryczałtowaną, niezależną od wielkości dochodu. Zmiana jest zasadnicza, bo celem rozwiązań, które mają wejść w życie, jest to, że składka zdrowotna będzie proporcjonalna do dochodu, a nie zryczałtowana. Sytuacja samozatrudnionych będzie podobna do sytuacji pracowników, jeśli chodzi o wielkość składki. To zamiana będąca drugą twarzą całego przedsięwzięcia, ponieważ wszyscy poczujemy realny ciężar finansowania służby zdrowia – podkreślił ekonomista.

– Będziemy mieli niższe opodatkowanie dochodów podatkiem dochodowym i poniesiemy bezpośredni ciężar składek na ubezpieczenie zdrowotne, ponieważ nie będą one odliczane od podatku dochodowego – wyjaśnił.

Prof. Witold Modzelewski powiedział, że „dotykamy rzeczy zasadniczych nie tylko dla funkcjonowania naszego państwa, ale także dla każdego z nas”.

– Pierwszy raz od 30 lat prowadzimy trudną debatę na temat tego, jak urządzić według najlepszego pomysłu sposób rozłożenia ciężarów zarówno podatkowych, jak i służących finansowaniu służby zdrowia – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z prof. Witoldem Modzelewskim dostępna jest [tutaj]. 

radiomaryja.pl

 

 

drukuj