fot. facebook.com/wojewodaCzarnek

[TYLKO U NAS] Prof. P. Czarnek: Pacjentów Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, znakomicie tam leczonych, jest coraz więcej. Pacjent chory onkologicznie powinien być leczony w dogodnych warunkach

Pacjentów Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, znakomicie tam leczonych, jest coraz więcej. Kiedy przechodzi się przez korytarze, niemal we wszystkich oddziałach mamy pacjentów na dostawkach, leżących na korytarzach. Pacjent chory onkologicznie, chory na nowotwory powinien być leczony w dogodnych warunkach. Na pewno takimi dogodnymi warunkami nie są łóżka, które są postawione na korytarzach – podkreślał prof. Przemysław Czarnek, poseł PiS i były wojewoda lubelski, w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Prof. Przemysław Czarnek złożył interpelację do premiera Mateusza Morawieckiego, w której opisał trudną sytuację Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej i załączył wykaz prac, które są do wykonania w ramach rozbudowy Centrum, a także konkretnych kosztów z tym związanych. Poseł PiS liczy na wsparcie finansowe ze strony rządu.

– Złożyłem interpelację do premiera Mateusza Morawieckiego, który zresztą jest zaznajomiony ze sprawą Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej i jego potrzeb. Przypomnę, że – na szczęście dzięki ogromnemu wsparciu również radiosłuchaczy, całej Rodziny Radia Maryja, po wygranych wyborach samorządowych – na nowo prowadzi to Centrum prof. Elżbieta Starosławska i to z wielkim powodzeniem. Po trzech latach nieobecności, po jej przyjściu prace w Centrum ruszyły bardzo mocno i już w styczniu i marcu będziemy mieli zakończenie całości budowy tego Centrum – oznajmił były wojewoda lubelski.

Rozbudowa Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej jest konieczna z tego względu, że pojawia się tam coraz więcej pacjentów, którzy nie mogą leżeć we własnej sali, tylko na dostawionych łóżkach na korytarzach.

– Jest to o tyle ważne, że pacjentów Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, znakomicie tam leczonych, jest coraz więcej. Kiedy przechodzi się przez korytarze, niemal we wszystkich oddziałach mamy pacjentów na dostawkach, leżących na korytarzach. Pacjent chory onkologicznie, chory na nowotwory powinien być leczony w dogodnych warunkach. Na pewno takimi dogodnymi warunkami nie są łóżka, które są postawione na korytarzach. Pomimo że terapia jest skuteczna na tyle, na ile może być, to jednak trzeba zatroszczyć się o tego pacjenta – podkreślał prof. Przemysław Czarnek.

Potrzebny jest także nowy sprzęt, aby można było wprowadzić nowe metody leczenia onkologicznego.

– Ten sprzęt jest konieczny do tego, żeby powstały nowe oddziały, żeby można było leczyć raka tarczycy radiojodem, żeby można było robić przeszczepy w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Krótko mówiąc, żeby objąć pacjentów onkologicznych województwa lubelskiego absolutnie kompleksową opieką. To całkowicie wpisuje się w program działania rządu premiera Mateusza Morawieckiego, program działania Ministerstwa Zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego – czyli program rozwoju polskiej onkologii – zauważył poseł PiS.

Koszty rozbudowy i zakupu nowego sprzętu w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej są ogromne. Zdaniem prof. Przemysława Czarnka, wynika to z nieudolności poprzednich władz szpitala, a także władz wojewódzkich z ramienia koalicji PO-PSL.           

– Nieudolność poprzedników prof. Starosławskiej – sześciu dyrektorów pod rząd przez trzy lata oraz nieudolność poprzedniego zarządu województwa z PO-PSL spowodowała, że koszty tej budowy radykalnie wzrosły, ale też koszty wyposażenia wzrosły i zaprzepaszczone zostały szanse na to, żeby ten sprzęt gdzieś wcześniej kupić. Dziś potrzeba na wyposażenie tych nowych części Centrum Onkologii 120 milionów złotych, z czego 42 milionów potrzeba jest w przyszłym roku, a 78 milionów w roku kolejnym – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Całą rozmowę z prof. Przemysławem Czarnkiem można odsłuchać [tutaj]. 

radiomaryja.pl

drukuj