fot. PAP/Wojtek Jargiło

List naukowców w obronie prof. Przemysława Czarnka

Kilkudziesięciu naukowców staje w obronie prof. Przemysława Czarnka oraz jego nominacji na ministra edukacji i nauki. We wspólnym oświadczeniu mówią wprost: „Podważanie dorobku Profesora i manipulowanie jego wypowiedziami jest wysoce naganne”.

Prof. Przemysław Czarnek znany jest m.in z obrony rodziny i krytyki ideologii LGBT. Stąd tak mocny atak ze strony liberalno–lewicowych środowisk – podkreślił prof. Mieczysław Ryba.

– Rozumiejący wszystkie procesy kulturowe i rozumiejący, że trzeba chronić szkołę przed ideologią, dlatego ten hejt, dlatego to zdenerwowanie. Jeśli zostałby kilka lat ministrem, to przez kilka lat nie będzie można penetrować szkół, penetrować uniwersytetów, ustawiać systemów grantowych pod różne genderystyczne projekty – dodał.

Do ataku na Przemysława Czarnka dołączyła się opozycja.

– Myślałam, że po ministrze Romanie Giertychu w ministerstwie edukacji już więcej nie zdarzy się taka osoba, taka fundamentalistyczna religijnie – stwierdziła Anna Maria Żukowska, poseł Lewicy.

Przedstawiciele Nowoczesnej zaapelowali natomiast do uczniów i nauczycieli o ubieranie się na czarno na znak protestu.

– Pan Przemysław Czarnek ma być odpowiedzialny za to, żeby uczeń wychodzący ze szkoły był sformatowany, żeby był bezkrytyczny wobec władzy, nietolerancyjny. Żeby był osobą, która nie zadaje pytań, jest zamknięta na świat – powiedział Adam Szłapka, poseł KO, szef Nowoczesnej.

W obronie prof. Przemysława Czarnka stanęło 56 naukowców, m.in. z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Instytutu Historii PAN.

„Wobec fali nienawiści, pomówień, manipulacji i kłamstw dotyczących osoby i wypowiedzi prof. Przemysława Czarnka, wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec tego typu praktyk, będących udziałem nie tylko mediów, ale także wąskiej części środowisk akademickich i wyznaniowych” – przeczytamy w  liście naukowców w obronie prof. Przemysława Czarnka.

Zdaniem naukowców podpisanych pod listem, podważanie dorobku Profesora i manipulowanie jego wypowiedziami jest wysoce naganne.

„Jako człowiek otwarty, skory do dialogu i budowania pozytywnych relacji ze wszystkimi, ale jednocześnie bezwzględnie stojący na straży i na gruncie polskiego porządku prawnego i wartości, które od wieków budowały Naród Polski, jawi się jako najlepszy z kandydatów do objęcia tej bardzo ważnej funkcji” – podkreślają naukowcy.

Prof. Przemysław Czarnek nie odebrał jeszcze ministerialnej nominacji. Z powodu zakażenia koronawirusem od kilku dni przebywa na kwarantannie.

TV Trwam News

drukuj