fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba: Ks. prof. Andrzej Maryniarczyk był przyjacielem oraz ojcem troszczącym się o innych

Ks. prof. Andrzej Maryniarczyk był przyjacielem, a zarazem ojcem, który troszczył się o tych, którzy zostali mu powierzeni – podkreślił prof. Mieczysław Ryba, politolog i historyk, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W niedzielę o godz. 10.15 zmarł ks. prof. Andrzej Maryniarczyk SDB, wybitny filozof i metafizyk, były współpracownik o. prof. Mieczysława Alberta Krąpca OP, a także były redaktor naczelny Powszechnej Encyklopedii Filozofii. Do Domu Ojca odszedł w wieku 70 lat. [czytaj więcej]

– Filozofia wpływa w sposób zasadniczy na rozumienie świata i człowieka. Jaka jest filozofia, taki jest uniwersytet. Ks. prof. Andrzej Maryniarczyk należał do grona uczniów o. prof. Mieczysława Krąpca, którzy kontynuowali jego misję. Zarazem był on kustoszem pamięci o ojcu Krąpcu. (…) Umarł ktoś, kto stanowił podwaliny tego, co zwiemy Lubelską Szkołą Filozoficzną. Jego dorobek zostaje z nami, ale to potężna strata. Wydaje się, że pozostał ogrom rzeczy, które miał w planach zrealizować – powiedział prof. Mieczysław Ryba.

Historyk zaznaczył, że ks. prof. Andrzej Maryniarczyk „nie był naukowcem w takim sensie, że przychodził do pracy na kilka godzin, a po niej był kimś innym”.

– To człowiek, który świat, wszystkie procesy kulturowe oraz relacje, w które on sam wchodził, rozumiał w całości, integralnie. Jeśli ktoś z przekonaniem pewne rzeczy głosi i nimi żyje na co dzień, to to się przekłada też na kwestie moralne, relacje mistrz-uczeń. (…) Ks. prof. Andrzej Maryniarczyk mężnie stawał w obronie konkretnych uczniów przed niesprawiedliwymi atakami, np. w procesach habilitacyjnych. To buduje autorytet – wskazał gość Radia Maryja.

– To przyjaciel, a zarazem ojciec, który troszczył się o tych, którzy zostali mu powierzeni – dodał prof. Mieczysław Ryba.

Pogrzeb ks. prof. Andrzeja Maryniarczyka odbędzie się w środę, 30 grudnia 2020 r., o godz. 13.00 w Kościele Wspomożenia Wiernych przy ul. Kalinowszczyzna 3 w Lublinie.

Cała rozmowa z prof. Mieczysławem Rybą dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl