[TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba: W momencie zagrożenia wojną najbardziej sprawdzają się sojusze. Sojusz amerykańsko-niemiecki nie wytrzymał próby zagrożenia inwazją Rosji na Ukrainę

Ekspansja rosyjska jest groźna dla Ukrainy i Polski, ale także dla Stanów Zjednoczonych. Jeśli ona się powiedzie, to Niemcy w porozumieniu z Francuzami i Rosjanami mogą tworzyć nowy układ geopolityczny. Władimir Putin może wymuszać wypchnięcie USA z Europy Zachodniej. Wtedy Stany Zjednoczone stracą swoją mocarstwową pozycję, przestaną być światowym hegemonem, a na to Waszyngton nie może sobie pozwolić. Sojusz amerykańsko-niemiecki nie wytrzymał próby zagrożenia inwazją Rosji na Ukrainę – powiedział prof. Mieczysław Ryba, historyk i politolog, w cotygodniowym felietonie „Myśląc Ojczyzna” na antenie TV Trwam.

Polska, która stała na marginesie polityki europejskiej, nagle znalazła się w jej centrum. Jeszcze niedawno Joe Biden, prezydent USA, po zwycięstwie wyborczym jednoznacznie postawił na Niemcy jako głównego partnera – zaczął felieton prof. Mieczysław Ryba.

– Prezydent USA oddał Niemcom Europę Środkową poprzez zgodę na Nord Stream 2 oraz dał im możliwość ułożenia relacji z Rosją. (…) Amerykanie oczekiwali w zamian, że Niemcy opowiedzą się strategicznie po ich stronie. Jeśli będzie zatarg z Rosją, staną po stronie USA, podobnie sytuacja miała wyglądać w sporze z Chinami – wyjaśnił politolog.

Autor felietonu zwrócił jednak uwagę, że „Niemcy nie chcą żadnych blokad w relacji do Chin, bo tam mają dużą wymianę handlową”.

– Natomiast jeżeli bierzemy pod uwagę agresywną politykę Rosji w stosunku do Ukrainy, to Niemcy ostentacyjnie pomijają Kijów i podają rękę Władimirowi Putinowi. Blokowali dostawy broni do Ukrainy, ciągle rozmawiają z Rosją i tak dalej. To wszystko zdenerwowało Waszyngton – powiedział.

Prof. Mieczysław Ryba podkreślił, że „ekspansja rosyjska jest groźna dla Ukrainy i Polski, ale także dla Stanów Zjednoczonych”.

– Jeśli ona się powiedzie, to Niemcy w porozumieniu z Francuzami i Rosjanami mogą tworzyć nowy układ geopolityczny. Władimir Putin może wymuszać wypchnięcie USA z Europy Zachodniej. Wtedy Stany Zjednoczone stracą swoją mocarstwową pozycję, przestaną być światowym hegemonem, a na to Waszyngton nie może sobie pozwolić – wskazał wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

– W momencie zagrożenia wojną najbardziej sprawdzają się sojusze. Wydaje się, że sojusz amerykańsko-niemiecki nie wytrzymał próby zagrożenia inwazją Rosji na Ukrainę – podsumował politolog.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl