fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba: D. Tusk i jego obóz chce wyzwolić się z wizerunkowego obciążenia, że wspierali Niemcy w ich strategicznych celach

Chcąc obciążyć Viktora Orbana wszystkimi winami za współpracę z Władimirem Putinem, Donald Tusk i jego obóz chce wyzwolić się z wizerunkowego obciążenia, że wspierali Niemcy w ich strategicznych celach, a to Niemcy prowadziły Europę. To Niemcy odpowiadają za kierunek, jaki miała polityka Unii Europejskiej. Niemcy odpowiadają za to, ile miliardów euro poszło do Moskwy – powiedział prof. Mieczysław Ryba, politolog i historyk, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej oraz wykładowca akademicki, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie Radia Maryja i Telewizji Trwam. 

 

Prof. Mieczysław Ryba zwrócił uwagę, że Platforma Obywatelska przeżywa „wizerunkowe problemy” związane z proniemiecką polityką. [czytaj więcej] 

– W kontekście wojny na Ukrainie toczy się batalia polityczna na gruncie polskim. Główna partia opozycyjna (Platforma Obywatelska), tak mocno związana z Niemcami i Angelą Merkel, dziś przeżywa bardzo duże wizerunkowe problemy. Platforma Obywatelska i opozycja z nią związana postawiła niemal wszystko na Niemcy. Głosiła, że  niemieckie przywództwo to przyszłość i szczęście Europy. Dziś, kiedy Niemcy wpadły w wizerunkową dziurę, kiedy okazało się, że ich prorosyjska polityka bankrutuje, Platforma Obywatelska też ma swoje problemy – ocenił politolog i historyk.

Wykładowca akademicki podkreślił, że Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej, kiedy był  przewodniczącym Rady Europejskiej, nie sprzeciwiał się strategicznym kontaktom Niemiec z Rosją. [czytaj więcej] 

– Kiedy Niemcy zawierały strategiczne kontakty Nord Stream 1 oraz Nord Stream 2, to Donald Tusk nie sprzeciwił się temu dostatecznie, kiedy był przewodniczącym Rady Europejskiej, nic przeciwko temu realnie nie uczynił. Im bardziej był proniemiecki, im bardziej związany był z Angelą Merkel, tym bardziej musi się tłumaczyć za bankructwo wschodniej polityki Niemiec. Chcąc się z tego wywikłać, uważa, że to nie Niemcy są głównym problemem, jeśli mówimy o współpracy z Rosją, ale Viktor Orban – zauważył prof. Mieczysław Ryba.

Felietonista zaznaczył, że współpraca gazowa Węgier z Rosją była skutkiem wieloletniego wykluczenia Węgier z areny Europy.

– Współpraca gazowa, korzystanie z energetycznych porozumień Viktora Orbana z Rosją jest marginesem w porównaniu do tego, co działo się w Europie. Francuzi sprzedawali elementy uzbrojenia Rosji, Niemcy za miliardy kupowały gaz rosyjski i omijały Europę Środkową „bajpasami”. Węgrzy nigdy tego nie robili. Węgrzy próbowali się w tym wszystkim ratować. (…) Chcąc obciążyć Viktora Orbana wszystkimi winami za współpracę z Władimirem Putinem, Donald Tusk i jego obóz chce wyzwolić się z wizerunkowego obciążenia, że wspierali Niemcy w ich strategicznych celach, a przecież to Niemcy prowadziły Europę. To Niemcy odpowiadają za kierunek, jaki miała polityka Unii Europejskiej. Niemcy odpowiadają za to, ile miliardów euro poszło do Moskwy – podkreślił członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl