fot. kul.pl

Do Domu Ojca odszedł ks. prof. Andrzej Maryniarczyk SDB

W Niedzielę Świętej Rodziny o godz. 10.15 zmarł w Lublinie ks. prof. Andrzej Maryniarczyk SDB – filozof i metafizyk, kierownik Katedry Metafizyki, redaktor naczelny Powszechnej Encyklopedii Filozofii, współpracownik o. prof. Mieczysława Alberta Krąpca. Był wielkim przyjacielem Rodziny Radia Maryja. Systematycznie wygłaszał felietony „Spróbuj pomyśleć” na antenie naszej rozgłośni.

W lubelskim szpitalu zmarł dziś ks. prof. Andrzej Maryniarczyk, salezjanin.

– Ks. prof. Andrzej Maryniarczyk współpracował z nami od początku: z Radiem, z WSKSiM, z TV Trwam. To nasz wielki Przyjaciel.  Ksiądz Profesor jest w zakonie salezjanów. Jest, bo życie się zmienia, ale się nie kończy. Odszedł dziś o godz. 10.15 w Lublinie, w szpitalu. Jest mi smutno, że odchodzi następny wspaniały Człowiek, nasz Przyjaciel, wspaniały Umysł. Potrzebujemy wielu wartościowych ludzi. Ksiądz Profesor wygłaszał u nas felietony, zawsze był gotowy do współpracy. Jest już ze swoim mistrzem o. Mieczysławem Krąpcem – mówił o. Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja.

Ks. prof. Andrzej Maryniarczyk w 1976 r. ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie, na KUL obronił pracę magisterską z katechetyki, a następnie, do 1979, studiował na KUL filozofię. W 1983 r. uzyskał doktorat na podstawie pracy Metoda separacji a metafizyka, przygotowanej pod kierunkiem o. prof. Mieczysława A. Krąpca.

W latach 1980-87 pełnił funkcję wicerektora i kierownika studiów w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego. Od 1984 r. prowadził na KUL wykłady zlecone, a trzy lata później został etatowym pracownikiem uniwersytetu. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 1992 r. w oparciu o rozprawę System metafizyki. Analiza przedmiotowo-zbornego poznania. W 1995 r. został powołany na stanowisko profesora nadzwyczajnego, a w 2001 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych.

Pełnił funkcje kierownika: Sekcji Filozofii Teoretycznej KUL,  Katedry Metafizyki oraz Zakładu Metafizyki. Od 1999 r. jako redaktor naczelny kierował pracami nad wydaniem Powszechnej Encyklopedii Filozofii.

Był członkiem wielu towarzystw naukowych, m.in.: Towarzystwa Naukowego KUL, Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu, Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Società Internazionale Tommaso d’Aquino, American Association of Catholic Philosophers; American Association for the Advancement of Science.

Ks. prof. Andrzej Maryniarczyk w 2008 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Śp. ks. prof. Andrzej Maryniarczyk był bardzo blisko związany z o. prof. Mieczysławem Albertem Krąpcem. Realizowali wielkie projekty. Jednym z nich była 10-tomowa encyklopedia filozofii. Człowiek o wielkim sercu, wielkiej inteligencji, mistrz dla wielu pokoleń polskich filozofów – tak swojego kolegę i przyjaciela wspomina prof. Piotr Jaroszyński, filozof z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

– Ks. prof. Andrzej Maryniarczyk był tytanem pracy. Praca filozoficzna, intelektualna, edytorska to były dzieła, których się podejmował (ojciec prof. Mieczysław Krąpiec często powtarzał), „by ratować polską kulturę, która wskutek wojen, komunizmu i liberalizmu coraz bardziej upadała, a której odzyskanie możliwe było tylko wtedy, kiedy odzyska się dziedzictwo kultury filozoficznej, kultury klasycznej” – powiedział prof. Piotr Jaroszyński.

radiomaryja.pl/kul.pl/TV Trwam News

 

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl