By Wojtq - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=43978613

[TYLKO U NAS] Min. P. Ćwik: W Rosji nic się nie zmieniło, jeśli chodzi o zapędy imperialne i chęć dominowania nad innymi narodami

Wszystkim wydawało się, że poszliśmy do przodu pod względem wolnościowego podejścia wobec siebie wzajemnie. Okazało się, że Rosja zatrzymała się wiele lat temu i nic się tam nie zmieniło, jeśli chodzi o zapędy imperialne i chęć dominowania nad innymi narodami – mówił minister Piotr Ćwik, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.  

Prezydent Andrzej Duda wrócił do Warszawy po pobycie w Nowym Jorku, gdzie uczestniczył w 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

– Wojna na Ukrainie była podstawowym motywem wszystkich wystąpień, które się pojawiły. Głos Polski został bardzo mocno odebrany przez tych, którzy wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy słuchali. Mówił dużo także na temat szantażu energetycznego, działalności Rosji, która odbija się na światowych rynkach i społeczeństwach. Wspomniano też o kryzysie żywnościowym, który jest istotny również dla krajów afrykańskich. Nadzieja, aby głos, który wybrzmiał, był mocno słyszalny i pojawił się realny uzysk z całego spektrum wystąpień i działań na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych – taka była intencja, aby działania i rozmowy przerodziły się w realne wsparcie i sojusz krajów wobec wojny toczącej się na Ukrainie – wskazał Piotr Ćwik.

Organizacja Narodów Zjednoczonych powstała w odpowiedzi na tragizm II wojny światowej.

– Sytuacja wojny, która została wywołana przez Rosję, agresji na Ukrainę i strasznych rzeczy, jakich Rosjanie się dopuszczają prowadząc wojnę  – nie tylko w wymiarze militarnym na żołnierzach, którzy bronią swojej ojczyzny, ale także na ludności cywilnej. Wszystkim wydawało się, że poszliśmy do przodu pod względem wolnościowego podejścia wobec siebie wzajemnie. Okazało się, że Rosja zatrzymała się wiele lat temu i nic się tam nie zmieniło, jeśli chodzi o zapędy imperialne i chęć dominowania nad innymi narodami. Rosja jest stałym członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych i ma prawo, żeby zabierać głos i wetować decyzje, które zostają poddane pod głosowanie. Wszyscy to potępiają i mają tego świadomość, ale nie zostaną podjęte żadne kroki, które wprost miałyby Rosję ze zgromadzenia usunąć – tłumaczył zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.

Podczas wszystkich oficjalnych spotkań prezydent Andrzej Duda mówił bardzo wyraźnie o wojnie na Ukrainie i że ten konflikt nie może nam spowszednieć – a to już na niektórych arenach politycznych się dokonuje.

–  Trzeba mieć w pamięci, żeby próbować przeciwdziałać strasznym rzeczom, które spotkają przede wszystkim ludność cywilną. Nie powinniśmy ustawać w wysiłkach i okazywać sobie wzajemną solidarność. Wielką próbą dla Europy i świata będzie tegoroczna zima. Prezydent Rosji liczy na to, że nastąpią pewne rysy i pęknięcia w postawie, jaką Zachód prezentuje. Bardzo dużo wysiłku wkłada prezydent Andrzej Duda, żeby tę jedność zachować – wskazał prezydencki minister.

Mówiono także, że konflikt na Ukrainie jest początkiem wielkiego kryzysu żywnościowego. ONZ jest organizacją, która w dużej mierze troszczy się o rozwiązanie kwestii głodu na świecie. Ukraina to eksporter zboża, żywności do wielu państw afrykańskich.

– Zbiory w tym roku będą mniejsze o około 35 procent, jeśli chodzi o to, co Ukraina zdołała wyprodukować. Stajemy w obliczu obecnego kryzysu, który dotyka kraje afrykańskie i te narażone na klęskę głodu, ale będzie to też narastać. Trzeba szukać rozwiązań, aby maksymalnie wykorzystać potencjał Ukrainy pomimo toczącej się wojny – zauważył Piotr Ćwik.

Na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych pojawiły się głosy mówiące o reparacjach wojennych ze strony Rosji oraz osądzaniu zbrodniarzy.

– Rosja powinna czuć się bardzo zobowiązana do zadośćuczynienia. Pan prezydent nawiązał, z aspektem historycznym dla nas wciąż aktualnym, czyli co dotknęło Polskę, jeśli chodzi o II wojnę światową i reparacji wojennych, które do Polski nie wpłynęły. Zostały podjęte decyzje, które zablokowały starania się Polski o odszkodowanie – zwrócił uwagę gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z ministrem Piotrem Ćwikiem w audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl