fot. PAP/EPA

[TYLKO U NAS] Min. A. Macierewicz: Działania Rosji mają militarny charakter wymierzony przeciwko całej Europie. Można je porównać wyłącznie z atakiem Hitlera na Polskę

To jest atak, który ma zmienić strukturę geopolityczną całego świata, ma doprowadzić do zdominowania Eurazji przez Rosję. Taki był wstępny plan i on jest teraz realizowany zbrojnie przez Rosję. Można go porównać wyłącznie z atakiem Hitlera na Polskę w 1939 roku, który to atak również miał zmienić strukturę geopolityczną świata, a teraz robi to samo Putin – powiedział Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Minister Antoni Macierewicz powiedział, że sankcje gospodarcze, które mają być nałożone na Rosję, są istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Europy. Dodał, że związane są z jasnym uświadomieniem Rosji, że będzie zdolność przeciwstawienia się militarnego.

– Są to sankcje, które mają charakter gospodarczy, finansowy, a także dotyczą Nord Stream 2. Z tego punktu widzenia mają w dłuższej perspektywie bardzo istotne znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne zarówno Europy, jak i Polski, ale one oczywiście w żaden sposób nie oddziaływają na przebieg wydarzeń bieżących, zwłaszcza na dążenie Rosji do opanowania Ukrainy, a później podjęcia dalszych działań zbrojnych przeciwko Europie – wskazał gość Radia Maryja.

Jak wskazał minister, ważne jest spotkanie grupy bukaresztańskiej, które odbyło się w piątek.

– Bardzo ważne jest posiedzenie grupy bukaresztańskiej, czyli grupy 9 państw Europy Środkowowschodniej, która obecnie jest najbardziej zagrożona, poza Ukrainą i której decyzje będą miały na pewno wpływ na stanowisko NATO – powiedział Antoni Macierewicz.

– Apele prezydenta Ukrainy, który prosi o wsparcie ze strony NATO, są oczekiwaniami, na które musimy odpowiedzieć – dodał.

Polska zapewnia pomoc mieszkańcom Ukrainy. Mogą oni przyjechać do Polski na czas napiętej sytuacji na Ukrainie.

https://twitter.com/ZelenskyyUa/status/1497362381541892101

Gość audycji „Aktualności dnia” wskazał, że Ukraina skutecznie się broni przed rosyjską inwazją. Jak dodał minister, należy im się nie tylko wdzięczność, ale niezbędna jest również bezpośrednia pomóc Polski i innych państw NATO.

– Rosję to zaskoczyło, nie ma co do tego wątpliwości. Rosja była przekonana, że w czwartek, ewentualnie w piątek, zajmie Kijów,. Do tego służyły ataki samolotowe, rakietowe. W piątek były to grupy dywersyjne, które udawały armię ukraińską i atakowały ludność kijowską. Wszystkie te działania zostały zlikwidowane i armia ukraińska odparła zarówno ataki na Kijów, jak i na główne miasta, które były atakowane przez Rosjan – zaznaczył minister.

Całość audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj