fot. Paweł Palembas

Podczas wakacji Tatry odwiedziło około 1,7 mln turystów, a 3,4 mln od początku roku

Około 1,7 miliona turystów wędrowało tatrzańskimi szlakami podczas minionych wakacji, a od początku bieżącego roku odnotowano już ponad 3,4 miliona wejść do Tatrzańskiego Parku Narodowego – wynika z danych zebranych na podstawie sprzedanych biletów wstępu.

Tegoroczna frekwencja turystyczna w Tatrach jest podobna do z roku przed pandemią, czyli 2019. Rosnącą popularność Tatr widać w statystykach Tatrzańskiego Parku Narodowego. W 2015 roku odnotowano niemal 2,5 miliona wejść w polskie Tatry, a w 2017 roku najwyższe polskie góry odwiedziło ponad 2,8 miniona turystów. Z tegorocznych statystyk, obejmujących dane od stycznia do końca sierpnia, wynika, że bieżący rok może być rekordowy pod względem frekwencji turystycznej.

Największą popularnością wśród turystów odwiedzających Tatry cieszy się niezmiennie Morskie Oko.

Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, uważa, że przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego monitorują wpływ liczby turystów na przyrodę.

„Monitorujemy parametry liczebności kozic, niedźwiedzi, czy świstaków. Gdyby radykalnie zmieniały się na niekorzyść, będziemy rozważać rozwiązania ograniczania liczby wejść. Wspomniane parametry są jednak stabilne” – zaznaczył dyrektor.

Popularność wypoczywania na łonie przyrody to trend ogólnoświatowy, dotyczący nie tylko Tatr, czy Polski, ale światowy – mody na outdoor.

„Zmienia się model podróżowania, ludzie chętniej wyjeżdżają na krótkie wypady, opierając się na dosyć rzetelnych prognozach pogody. Wydłuża się sezon turystyczny” – wskazał Szymon Ziobrowski.

W sezonie turystycznym pracownicy i wolontariusze Tatrzańskiego Parku Narodowego prowadzą wiele programów edukacyjnych, skierowanych do odwiedzających góry. Stale remontowana jest też infrastruktura turystyczna w tym parku – odnawiane są ścieżki, a gruntowna renowacja oświetlenia i szlaku obecnie odbywa się w Jaskini Mroźnej.

Liczbę osób wędrujących po Tatrach określa się na podstawie biletów sprzedawanych w wyznaczonych punktach wejściowych na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Liczone są też osoby uprawnione do darmowego wejścia, czyli na przykład mieszkańców gmin przylegających do parku narodowego lub posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

W polskiej części Tatr jest 275 kilometrów oznakowanych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności: od łatwych po bardzo trudne, wyposażone w urządzenia asekuracyjne – łańcuchy, klamry i drabinki.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl