Warszawa: Górale uczczą 1050. rocznicę Chrztu Polski

W Warszawie polscy górale, oficjalnie rozpoczną dziś swój udział w obchodach 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz świętego Roku Miłosierdzia. Uroczystości rozpoczną się o godz. 15.00 na Placu Józefa Piłsudskiego, gdzie górale oddadzą hołd Krzyżowi Papieskiemu oraz odczytają odezwę Górali Polskich.

Następnie udadzą się pod Pałac Prezydencki, tam odbędzie się koncert kolęd i pastorałek. Złożą także życzenia wszystkim Polakom.

Dr Narcyz Sadłoń, wiceprezes Związku Podhalan w Zakopanem podkreśla, że Polacy są wspólnotą, odpowiedzialną za Polskę i wiarę.

– Postanowiliśmy rozpocząć ten rok jubileuszowy oraz Rok Miłosierdzia od wyjazdu do serca Polski, aby pokazać Polakom, zaprosić ich do wspólnotowego i solidarnego przeżywania tych wielkich wydarzeń. Uznaliśmy, że Warszawa jest dzisiaj tym miejscem, gdzie chcemy zadeklarować i rozpocząć te obchody rocznicowe. W zeszłym roku wydarzenia polityczne, które miały miejsce w Polsce są również dla nas bardzo ważne. Dobra zmiana w Rzeczypospolitej, w którą wpisujemy się, na rzecz której chcemy pracować i jedziemy z pokłonem dla Krzyża Papieskiego na Plac Józefa Piłsudskiego. Tam rozpoczniemy nasze całoroczne obchody – zaznaczył dr Narcyz Sadłoń.

Uroczystości zakończy Msza św. w Kościele Stanisława Kostki na Żoliborzu. Zgromadzeni będą modlić się w intencji Ojczyzny oraz Świętej Pamięci Prezydentów RP Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego.

Zaproszenie do wspólnego świętowania Jubileuszu Chrztu Polski, górale kierują do wszystkich Polaków oraz do Prezydenta RP i rządu.

RIRM

drukuj