II Festiwal Polskich Filmów Dokumentalnych Warszawa-Nowy Jork

Pod tytułem „REDUTY – ZBRODNIE – ECHA” w stolicy rozpocznie się dziś II Festiwal Polskich Filmów Dokumentalnych Warszawa–Nowy Jork. Organizowane przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy i Fundację Kultury „Wspólna Sprawa”. Wydarzenie poświęcone jest II wojnie światowej.

Podczas festiwalu widzowie będą mogli obejrzeć ekranowe reduty września’39 i posłuchać relacji ostatnich żyjących obrońców.

Przypomniane zostaną im także zbrodnie, które wciąż są mało znane w Polsce, zasługujące na miano „pomorskiego Katynia” – zaznaczył Marek Gizmajer, prezes Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

– Otóż na Pomorzu Gdańskim między 1939 a 1940 rokiem Niemcy zgładzili od 30 do 40 tysięcy Polaków ludności cywilnej, którzy byli działaczami, ludźmi aktywnymi, polską elitą, intelektualistów, nauczycieli, prawników, przedsiębiorców. Ta grupa była bardzo precyzyjnie wyselekcjonowana w ramach tzw. Intelligenzaktion, czyli likwidacji polskiej inteligencji rozpoczęła się nie w Katyniu ale już na Pomorzu w październiku 1939 roku – powiedział Marek Gizmajer.

II Festiwal Polskich Filmów Dokumentalnych Warszawa-Nowy Jork odbędzie się w stołecznym Domu Pielgrzyma AMICUS. Potrwa do jutra.

Natomiast w dniach 25-27 października filmy na nim prezentowane zostaną pokazane również w Nowym Jorku, tworząc swoisty historyczno-kulturalny pomost między miłośnikami polskiej historii w kraju i za oceanem.

 

RIRM

drukuj