fot. TT/MRiPS_GOV_PL

[TYLKO U NAS] Min. M. Maląg: Już prawie rok staramy się ratować polską gospodarkę. Na ochronę miejsc pracy zostało przeznaczonych ponad 176 mld zł

Ponad 176 mld zł zostało przeznaczonych na ratowanie miejsc pracy. Dzięki temu uratowaliśmy 6 mln miejsc pracy. Bezrobocie utrzymuje się na poziomie 6,2 proc. Wcześniej były obawy, że poziom ten na koniec roku sięgnie dwucyfrowej liczby. Dotrzymaliśmy słowa. Zdajemy sobie sprawę, że za wszystkimi danymi i sytuacjami stoi konkretny człowiek i rodzina – powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, podczas programu „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

28 stycznia rząd podjął decyzję o zniesieniu części obostrzeń. Od 1 lutego otwarte zostaną sklepy w galeriach handlowych, galerie sztuki i muzea. Zniesione zostaną także godziny dla seniorów. Jednak pomimo luzowania restrykcji rząd oraz eksperci apelują o dalsze przestrzeganie obowiązujących obostrzeń.

– Prawie rok ratujemy miejsca pracy, staramy się ratować polską gospodarkę. Ponad 176 mld zł zostało przeznaczonych na ratowanie miejsc pracy. Dzięki temu uratowaliśmy 6 mln miejsc pracy. Bezrobocie utrzymuje się na poziomie 6,2 proc. Wcześniej były obawy, że poziom ten na koniec roku sięgnie dwucyfrowej liczby. Dotrzymaliśmy słowa. Zdajemy sobie sprawę, że za wszystkimi danymi i sytuacjami stoi konkretny człowiek i rodzina – powiedziała szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.

Gość programu zapewniła, że rząd pamięta o osobach, które utraciły pracę w związku z pandemią. Wskazuje, że wprowadzono dodatkowe świadczenie oraz zwiększono zasiłek dla bezrobotnych.

– Należy wspomnieć również o tarczy finansowej 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju, która przede wszystkim ma wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa, ale także duże firmy. Zostanie przeznaczony budżet w wysokości 38 mld zł po to, żebyśmy po pandemii mogli przywracać gospodarkę na dobre tory – poinformowała Marlena Maląg.

Wśród społeczeństwa istnieje obawa, że po zakończeniu pandemii koronawirusa, gdy skończą się dotacje dla przedsiębiorców, znacznie wzrośnie wskaźnik bezrobocia. Jednak minister rodziny i polityki społecznej uspokoiła, że z obecnych analiz wynika, iż sytuacja gospodarcza jest stabilna.

– Działania rządu prowadzone są w taki sposób, aby gospodarka gwarantowała Polakom bezpieczeństwo. Naszym priorytetem jest ratowanie życia, zdrowia i miejsc pracy Polaków. Pomimo trudnej sytuacji realizujemy w pełnym zakresie programy społeczne – powiedziała polityk.

W związku z przedłużeniem restrykcji do 14 lutego podtrzymany został także zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy muszą pozostać w domu z dziećmi.

– Planujemy przedłużyć funkcjonowanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla dzieci do lat 8. Dla dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dłużej, w zależności od przyznanego stopnia, nawet do 24 roku życia (…). Takie mamy plany, a ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie dziś na spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego – poinformowała minister Marlena Maląg.

Od 2016 roku funkcjonuje program Rodzina 500 Plus. 1 lutego rusza nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy. Rodzice chcący otrzymać wsparcie będą musieli złożyć wniosek.

–  2021 rok przynosi taką zmianę, że będzie trzeba złożyć wniosek. W ubiegłym roku nie było takiego obowiązku. Świadczenia będą przyznawane od 1 czerwca br. do 30 maja 2022 roku. Od 1 lutego rusza nabór wniosków elektronicznych, które będzie można złożyć poprzez bankowość elektroniczną, system Emp@tia lub PUE ZUS. Zachęcam do składania wniosków drogą elektroniczną, ponieważ są to proste wnioski. Do tej pory ok. 60 proc. rodziców korzystało właśnie z drogi elektronicznej – wyjaśniła gość programu.

Polityk dodała, że w tym roku od 1 kwietnia będzie można również złożyć dokumenty w tradycyjny sposób.

– Przypomnę, że 6 mln 600 tys. dzieci korzysta ze świadczenia z programu 500 Plus każdego miesiąca. Ponad 134 mld zł trafiło do tej pory do polskich rodzin. Jest to potężna inwestycja w rodzinę – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej.

27 stycznia w Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który został ogłoszony 22 października 2020 roku. Orzeczenie dotyczyło niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego tzw. aborcję w przypadku podejrzenia poważnej nieuleczalnej choroby lub upośledzenia dziecka. W związku z tą decyzją Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiedziało wsparcie rodzin, w której żyją niepełnosprawne lub ciężko chore dzieci.

– Naszym obowiązkiem jest wspieranie rodzin, które są w trudnej sytuacji. Rodzin dowiadujących się, że istnieje ryzyko, iż oczekiwane dziecko może urodzić się z nieodwracalną wadą. Jest to kwestia otoczenia wsparciem całej rodziny – wskazała gość programu „Polski punkt widzenia”.

Polityk przypomniała, że w Polsce od 2016 roku funkcjonuje kompleksowa Ustawa Za życiem, która przede wszystkim ma wspomóc kobiety w ciąży.

– Nad tą sprawą pracuje międzyresortowy Zespół ds. wykonywania postanowień Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych pod kierownictwem pana Pawła Wdówika. Są przygotowywane konkretne rozwiązania. Jesteśmy na etapie tworzenia strategii dla osób niepełnosprawnych. Uwzględniona została tutaj praca nad orzecznictwem oraz pewne zmiany, które będziemy proponować po ostatecznym zamknięciu przez Zespół propozycji – wskazała polityk.

Cała rozmowa z szefową resortu rodziny i polityki społecznej dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl